Istanbul 100 címmel csütörtök este kiállítás nyílik az Isztambuli Magyar Intézetben, amely bemutatja a száz évvel ezelőtt 1917 elején elsőként elinduló állami alapítású külföldi kutatóintézet, a Hekler Antal vezette Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet rövid, az első világháború végéig tartó működését, eredményeit.
A hivatalosan 1916. november 21-én alapított intézet a Bosznia annexióját követően a Balkán felé forduló magyar külpolitika egyik nagy vállalkozása volt, melyet a világháború körülményei között is sikerre vittek. Az intézetben annak 1918 novemberi bezárásáig Hekler Antal igazgatón kívül hat ösztöndíjas fordult meg.
A többéves levéltári kutatásokon alapuló kiállítás – amely az év során Törökország több pontján is látható lesz majd – emellett tisztelegni kíván a magyar építészet és az erdélyi magyarság kiemelkedő személyisége, Kós Károly előtt. Az építész, mint az egyik a hat ösztöndíjas közül, 1917. február és 1918. május között tartózkodott az oszmán fővárosban, és ezalatt elkészítette a város térképét, megfigyeléseket végzett a hagyományos oszmán építészet témájában, tanulmányozta Szinán mester munkáit, javaslatokat tett a városfejlesztés kijelölendő főbb irányelvei tekintetében, végezetül pedig mindezeket Sztambul című könyvében összefoglalva tárta az olvasók elő.
A könyv hamarosan az Isztambuli Magyar Intézet támogatásával, illetve a Yeditepe kiadó gondozásában törökül is megjelenik. A megnyitón ott lesz Hammerstein Judit, a külgazdasági és külügyminisztérium külföldi magyar intézetekért és nemzetközi oktatási kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára.
###HIRDETES2###