Első ránézésre azt is hihetnénk, az új magyar jobboldali ideológia kurzusműve, pedig nagyon nem az – így foglalták össze a Lengyel Intézetben szerdán tartott bemutató résztvevői Agnieszka Kolakowska magyarul most megjelent művét, a Kultúrák háborúi és más harcokat. Már csak azért is biztos ez, merthogy 2010-es kötetről van szó, benne ráadásul olyan írásokkal, amelyek adott esetben még régebben születtek. A világhírű – marxistából a vallás iránt nyitottá váló – filozófus, Leszek Kolakowski lánya nagyon másfelé indult el, mint egykor apja: konzervatív, jobboldali, piacpárti értelmiségiként bírálja a politikai korrektséget, az utópiákba vetett töretlen bizalmat vagy épp a radikális iszlámot.
Az esszégyűjteményt az Örökség Kultúrpolitikai Intézet adta ki a Nyugat-eurázsiai idő című sorozat részeként. Itt jött ki korábban Ewa Thompsontól A birodalom trubadúrjai is, amely azt vizsgálta, miként jelenítik meg az orosz írók, szerzők a birodalmi tudatot. Kolakowska pedig olyan témákkal foglalkozik, amelyek napjainkban Magyarországon is a közbeszéd részévé váltak: a politikai korrektséggel, a bevándorlással és a terrorizmussal, valamint azzal, hogyan számolja fel a Nyugat a saját értékeit. – A történelem beérte önmagát, ezek a könyvek most lettek aktuálisak nálunk is – hallhattuk lapunk publicistájától, Pápay Györgytől. A könyv több írását fordító Pálfalvi Lajos ehhez hozzátette: Kolakowska sem örül annak, hogy ezek a szövegei ennyire aktuálisak.
– Apja a legvonalasabb marxista filozófusok egyikeként indult, ő maga viszont már a nyugatias, polgári kultúrában nevelkedett, konzervatív értelmiségiek közt találta meg a helyét – mondta a könyv utószavát is író Hörcher Ferenc. Az eszmetörténész azonban nem értett egyet Pápayval abban, hogy Kolakowska egyértelműen neokonzervatív lenne. Szerinte a Párizsban élő szerző atlantista jobboldali gondolkodó, és fontos nála a francia értelmiségi attitűd, ami egyáltalán nem szükségszerűen baloldali. – Eltemeti a polkorrektséget, az európai kultúrát védi, megállítaná Brüsszelt – érzékeltette Pápay, mitől tűnhetne az új magyar ideológia forrásának Kolakowska. Mégsem lesz az, tette hozzá, épp amiatt, amit ezzel szembeállít. Kolakowska ugyanis kiáll az egyéni szabadságjogok mellett, szerinte az állam épp hogy nem tehet meg bármit, és a legkevésbé sem híve az illiberális demokráciának. Sőt, kritikával épp a korlátlanságra törő demokráciát, a többség zsarnokságát illeti, méghozzá a liberalizmus szemszögéből.