Tipikus épület az Andrássy úton: az egykori Haggenmacher-palota az 52-es szám alatt az 1880-as években épült. Tervezője az a Schmahl Henrik volt, aki a Párisi udvart és az Uránia mozit is megálmodta. Megrendelői és lakói pedig a sörben, a malomiparban és az ingatlanokban egyaránt érdekelt, svájci származású Haggenmacher család tagjai lettek. Az ő egykori első emeleti, hatszobás lakásukba költözött be 83 évvel ezelőtt, 1934-ben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) VI./1. számú tagkönyvtára. Az épület ma már műemléki védelem alatt áll, a benne található, megmaradt eredeti bútorokkal, használati tárgyakkal és kazettás famennyezettel együtt. A földszinten 2013 óta üzemel péntek és szombat esténként a Hello Baby bár, olyankor szín- és fényárban úszik a homlokzat.
A könyvtár azonban sem nem túlságosan műemléki jelenség, sem nem túlságosan villódzó, de aki járt már FSZEK-fiókban, az könnyedén otthon érzi magát a nyolcvanas évekből itt maradt könyvespolcok és dizájnelemek között. Ránézésre valóban ráfért volna már a felújítás, de 83 éves fennállása alatt minden bizonnyal volt már rosszabb állapotban is. Ahelyett azonban, hogy a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló épületrészt – vagyis az Andrássy út 52. első emeletét – felújították volna, a könyvtár műszaki avultságára hivatkozva inkább eladják a 318 négyzetméteres ingatlant. Mindezt a Fővárosi Közgyűlés 20 igen, 2 nem és 7 tartózkodás mellett szavazta meg Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes (Fidesz–KDNP) javaslatára.
Az ingatlanra két ajánlat érkezett, és a nyertes Orbán Viktor egyik legjobb barátja, Garancsi István cége, az A8-52 Ingatlanforgalmazó Kft. lett, amely már tulajdonolta az épület többi részét. Az üzlet külön érdekessége, hogy Garancsi cége mindössze 100 ezer forinttal ígért többet a könyvtár helyéért, mint a versenytárs Vertex Kft. Az ár így 269,9 millió forint lett. „Garancsi neve nem először kerül elő az Andrássy úttal kapcsolatban, korábban, az MSZP-s Verók István polgármestersége idején több környékbeli ingatlan is versenyeztetés nélkül jutott a terézvárosi önkormányzattól a CD Hungary Kft.-hez, amelynek az üzletember volt az egyik tisztviselője” – ismertette a Hír TV.
Az Andrássy úti Haggenmacher-palota könyvtára 83 éves korában költözni kényszerül tehát, az FSZEK másik, Kertész utcai tagkönyvtárával egy Teréz körúti épületbe kerül, amelyet a Fővárosi Önkormányzat az előterjesztés szerint 189 millió forintért vásárolt meg.
„A könyvtárhoz ész kell, a kuplerájhoz nem” – reagált lapunk megkeresésére Szörényi László irodalomtörténész, a hétvégi Magazin rendszeres szerzője a hírre, aki 28 éves koráig az Andrássy út 52. szám alatti könyvtárból kölcsönözte a könyveket. Könnyű dolga volt, az Andrássy út 7.-ben született, ez volt a legközelebb. „Még egy négyrészes dokumentumfilm egyik részéhez is forgattunk ebben a könyvtárban. Zolnay Pál rendezte Petőfi Sándor születésének százötvenedik évfordulójára, Berek Kati volt a riporter, és még szavalt is. Az volt a címe, hogy Keressük Petőfit. Később nekem felmondtak a Pannónia Stúdióban, mert aláírtam a Charta ’77-et. De ennek a könyvtárnak nem csak számomra van történelme: ha egyszer odaépítették, és ilyen sokáig jó helyen volt, akkor csak fel kellett volna újítani, és még több támogatást adni ahhoz, hogy jól működhessen, nem pedig pénzt csinálni belőle” – zárta szavait Szörényi.