A Black Sabbath számára ismét eljött a vég

Kétórás koncertfilmmel búcsúzik a közönségtől a heavy metal úttörője, de vajon utoljára teszi-e?

Ficsor Benedek
2017. 09. 28. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az a jó a búcsúkoncertekben, hogy az örökkévalóságig lehet őket csinálni. Így van ez a Black Sabbath esetében is; a heavy metal úttörői húsz éve búcsúzkodnak a közönségtől, de a függöny sosem akar legördülni. Feltehetően ők maguk is érzik a helyzet iróniáját, ezért is kapta a The End (A vég) névre keresztelt legújabb búcsúturnéjuk fináléjáról készült koncertfilmjük a The End of The End (A vég vége) címet. Az iróniát erősíti a gitáros, Tony Iommi megjegyzése is, amely szerint bár most minden lezárult, egy-két koncert mégsem elképzelhetetlen a jövőben. Ettől persze a héten a mozikba kerülő The End of The End láttán még minden zenerajongó elmorzsolhat egy könnycseppet, amiért ismét véget ér egy korszak a rock történetében.

A végnél talán csak az eredet izgalmasabb probléma. Máig ható kérdés, hogy mikor volt a legkeményebb zene ősrobbanása, és ki idézte elő a nagy bummot. A Led Zeppelin lenne az első igazi heavy metal banda vagy a Deep Purple? Bár ők sem voltak puhányok, a legtöbben mégis a Black Sabbath elsőségét hirdetik. Zenéjük minimalizmusa olyan erővel és intenzitással párosult, amely korábban ismeretlen volt a hard rock műfaján belül. Pedig a zenekar bluesbandának indult, és a tagok sokáig hallani sem akartak a fémzenéről.

1968-ban Tony Iommi és Bill Ward dobos épp társakat keresett egy blueszenekarhoz az angliai Birminghamben, így kapóra jött a korábbi bandáját elhagyó helyi basszusgitáros, Terence „Geezer” Butler és az énekes, John „Ozzy” Osbourne. Az együttes először a jól csengő The Polka Tulk Blues Band néven futott, innen váltottak a monumentális Earth (Föld) elnevezésre, végül egy horrorfilm címét kölcsönvéve 1969-re megszületett a Black Sabbath. Egy évvel később, február 13-án, pénteken jelent meg a zenekar nevét viselő debütáló albumuk, alig néhány hónap múlva pedig a második lemezük is napvilágot látott. Ez lett a Paranoid, amely egy csapásra megváltoztatta a rockzene történetét.

A lemez eredetileg a War Pigs címet kapta volna, egyértelmű, de nem feltétlenül szándékos utalásként a vietnámi háborúra. A Warner lemezkiadót azonban nem hatotta meg az együttes magyarázata, hogy ők csupán a gonoszról írtak általában, és egy másik dal, a Paranoid után nevezték el az albumot. Talán ez is közrejátszott abban, hogy ezt a szerzeményt tartják a mai napig a legelső heavy metal dalnak. A címkét a zenekar tagjai sokáig ellenségesnek találták, ám ahogy kiderült, lenézésről szó sincs, és egy új életstílus kapcsolódik a fogalomhoz, lassan ők is megbarátkoztak vele.

A klasszikus felállásban készített albumaik, rajtuk olyan dalokkal, mint az N.I.B., az Iron Man, a Children of The Grave, a Snowblind vagy a Sweet Leaf az általuk megalkotott műfaj legfontosabb zenekarává tették a Black Sabbathot. A belső ellentétek, a mentális problémák, az alkohol és az ipari mennyiségben elfogyasztott kábítószerek azonban nem csupán lelassították, de fel is őrölték a bandát. Ozzy szólókarrierbe kezdett (és lett minden idők egyik legsikeresebb metálénekese), egykori társai pedig a Rainbow korábbi énekesével, Ronnie James Dióval folytatták.

Vele is készült jó pár kultikus nóta, de a zenekar a nyolcvanas évek elejétől kezdve elsősorban a folyamatos tagcserékről szólt, több tucat muzsikus játszott a Black Sabbathban az egyetlen állandó Iommi mellett. Húsz éve aztán újra egymásra találtak a klasszikus négyes tagjai. Örömüket egy turnén és egy dupla koncertlemezen osztották meg a közönséggel. Ez lett a Reunion, amit egy stúdióalbum is követett volna, ezt azonban négyévnyi huzavona után lefújták.

– Itt a vége – mondta akkor Iommi.

De ezt ő sem gondolhatta komolyan. Elég volt bő egy évtizedet várni, és 2013-ban megjelent a 13 című (egyelőre) utolsó nagylemezük. Az albumot a The End világturné követte, amelynek utolsó állomásán az idén február elején Birminghamben adtak dupla koncertet. Ezt örökíti meg a kétórás The End of The End, amelyet egy legendás zenekar méltó végszavaként reklámoznak. Nem először, és ne legyenek kétségeink: nem is utoljára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.