Takahata tüdőrákban szenvedett, a stúdió közleménye szerint csütörtökön hunyt el egy tokiói kórházban.
A japán animáció aranykorának kiemelkedő alakja volt, és bár az Oscar-díjat nem nyerte el, sok rangos nemzetközi elismerést kapott, egyebek mellett a Los Angeles-i Filmkritikusok Szövetségének díját, a Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál díját és az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál életműdíját.
Pályafutása alatt filmjeinek erős női karaktereiről lett híres. Utolsó munkája, a Kaguja hercegnő legendája 2015-ben az Oscar-jelöltek között szerepelt.
A Tokiói Egyetemen szerzett diplomát, aztán egy vezető japán film- és animációs vállalatnál, a Toei stúdióban kezdett dolgozni. 1968-ban rendezte meg első animációs filmjét. A hetvenes években a Johanna Spyri svájci szerző könyve alapján forgatott Heidi, Girl of the Alps (Heidi, az Alpok lánya) című tévésorozattal nagy népszerűséget vívott ki magának.
A Ghibli stúdiót Mijazaki Hajao animációs filmrendezővel 1985-ben alapította meg. A műhely létrehozásában Szuzuki Tosio is közreműködött. Takahata és Mijazaki számos alkotásával írta be nevét az animációs film történetébe.
Takahata készített nagy sikerű animációs filmet Noszaka Akijuki japán író, a Szentjánosbogarak sírja című háborúellenes regényéből 1988-ban.
2015-ben, az AP hírügynökségnek adott interjújában beszélt a Ghibli animációs filmjeinek lényegéről: „A valóságot akarjuk bemutatni, de anélkül, hogy ragaszkodnánk a túlzott realista ábrázoláshoz, ugyanis teret akarunk adni a közönség képzelőerejének” – mondta.
Az interjúban elárulta, hogy Mijazakival afféle se veled-se nélküled kapcsolatban állnak, mivel annyira eltérőek a munkáik. Hozzátette: mélyen tiszteli kollégája alkotásait, ezért inkább nem elemzi őket, nehogy kritikát is meg kelljen fogalmaznia velük kapcsolatban.
Saját alkotásairól szólva hangsúlyozta: minden történetének volt egy fontos, közös üzenete, hogy a maga teljességében kell megélni az életet, és ennek elérését nem akadályozhatják meg a pénz vagy a presztízs miatti kicsinyes aggodalmak.
„Ez a világ jó hely, és nem az örökkévalóság miatt. A halállal minden véget ér, de az újra és újra ismétlődő körforgásban mindig jönnek utánunk újak” – vallotta.
Szuzuki Tosio és Mijazaki Hajao május 15-re tervezi Takahata búcsúztatását a stúdió szervezésében.