Megkeresésünkre a VS.hu részéről Szilágyi Dániel csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy valóban tettek ajánlatot, „ahogy a többiek is”, üzleti titokra hivatkozva azonban sem az esetleges vásárlás részleteiről, sem a portállal kapcsolatos jövőbeni tervekről nem mondott el részleteket.
A rendelkezésünkre álló információk szerint logikusan két dolog – vagy azok kombinációja – motiválhatja a vásárlást: egyfajta fúzióval a látogatottság növelése, és/vagy Magyarország legolvasottabb hírportáljának a jegybank házi médiumává, de legalábbis az MNB unortodox intézkedéseit jobban támogató orgánummá alakítása.
Az első opciót a VS.hu látogatottsági adatai indokolhatják: talán nem elégedettek a napi százezer körüli egyedi felhasználóval, és az ennek tízszeresét produkáló Origóval való szorosabb napi együttműködéstől várják a növekedést. (Információink szerint az új főszerkesztő, Lebhardt Olivér egy bizonyos olvasottsági szint elérésének ígéretével foglalta el pozícióját.)
A második szcenáriót a VS.hunál történt egyéb események is alátámasztják. Az MNB épületében Rogán Antalnak, a Fidesz frakcióvezetőjének kényelmetlen kérdéseket feltevő Keller-Alánt Ákost eltávolították. A céget a – Cink hírblog okfejtése szerint a Szemerey Tamáshoz, Matolcsy György jegybankelnök milliárdos rokonához köthető – Bawaco Invest s.r.o. tulajdonolja, miután az ügyvezetőváltáskor – információnk szerint májusban – a korábbi társtulajdonos, Száraz István ügyvezetői posztjával együtt tulajdonrésze is megszűnt. Őt a portál korábbi lapmenedzsere, Szilágyi Dániel váltotta.
A VS.hut érő politikai ráhatásról az Átlátszó blog is írt az exkluzív Matolcsy-interjú és az országgyűlési választás idején és azt követően a kormánybarát attitűdre vonatkozó, egyre konkrétabb kérések kapcsán, amelyek a blog szerint Kerényi György, a portál főszerkesztőjének egy évvel ezelőtti távozásához vezettek. Ekkor lett az egyébként Keller-Alántot is eltávolító Lebhardt Olivér a főszerkesztő. Az Átlátszó szerint a tavaly nyári nagy elbocsátási hullám egyik aktív részese volt még lapmenedzser korában Szilágyi Dániel, az új ügyvezető.
Origós forrásunktól annyit sikerült megtudnunk, hogy mennyire becsülik az ország legolvasottabb médiafelületét cégen belül – konkrét számok eddig sehol sem jelentek meg –, e szerint ők maguk 4-5 milliárd forintot tartanának reálisnak. Ugyanakkor informátorunk szerint azzal is számolnak, hogy még hosszú hónapokig, akár egy évig is eltarthat a procedúra.
Nemrég a Népszabadság szellőztette meg, hogy információik szerint az RTL Klub vezetése és anyacége kopogtatott legutóbb az Origóért, ezt összefüggésbe hozták azzal a pletykával, hogy az RTL-csoport lepaktált a magyar kormánypártokkal a reklámadó csökkentéséért cserébe, de a megegyezést a cégcsoport alelnöke a lapnak cáfolta. Emellett korábban bejelentkezett az Origóra a nemrég a Klubrádióba is beszálló Brit Media, a Hírkereső.hu Amerikában élő tulajdonosa, de még Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatójának frissen alapított, Médiaháló Kft. nevű cége is.
A Magyar Telekom néhány hónappal ezelőtt döntött az öt év alatt négymilliárd forint veszteséget hozó Origo Zrt. eladásáról, a lépést profiltisztítással indokolták, ugyanakkor még azt sem tudni, vajon csak a hírportáltól vagy az egész portfóliótól megválnának, Freemailestül, Life.hustól, mindenestül. Origós forrásunk szerint ezt magánál a cégcsoportnál sem tudják, hiszen bár a kiírás a teljes zrt.-re vonatkozott, egyben nem biztos, hogy elég kelendő a portéka, az egyes részek után viszont állandó az érdeklődés.