Egy másik magyar pénzintézet is hitelezhet Vajnának

Sajtóértesülések szerint nem csak az Eximbank segíthet a kormánybiztosnak.

MNO
2015. 12. 16. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszabadság szerdai számában ír arról, hogy Vajna üzletének összértéke eléri a 18-19 milliárdot, az Eximbank 6,72 milliárdos hitele így önmagában nem lesz elég. A Népszabadság megjegyzi, hogy a cégnyilvántartás szerint Vajna vállalkozásai hosszú évek óta az MKB-nál vezetik a számlájukat, a bank pedig 2014 szeptemberében állami tulajdonba került.

Ahogy tegnap mi is beszámoltunk róla a Heti Válaszra hivatkozva, az Eximbank november 27-én kötötte meg a kölcsönszerződést Andy Vajna cégével, a Magyar Broadcasting Co. Kft.-vel.

Korábban már többen is kérdezték a bankot és a kormányt is, de banktitokra hivatkozva nem válaszoltak arra a kérdésre, hogy az állami pénzintézet adott-e hitelt Andy Vajnának a TV2 megszerzésére. Az Együtt közérdekű adatigényléssel és írásbeli kérdéssel fordult novemberben a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz, valamint a 444.hu hasonló kérdést tartalmazó közérdekű adatigénylést nyújtott be az Eximbankhoz, ám ahogy Szijjártó Péter, az Eximbank sem válaszolt banktitokra hivatkozva.

A Demokratikus Koalíció közleményben ítélte el, hogy „az állami tulajdonú Eximbank – és sajtóinformációk szerint más, a magyar adófizetők pénzén fenntartott pénzintézet – körülbelül 7 milliárd forintot ad Andy Vajnának, hogy megvásárolhassa a TV2-t”, ezért feljelentést tesznek.
Az Együtt tegnapi közleménye szerint részletes vizsgálatot követel a Külgazdasági és Külügyminisztériumnál és a hozzá tartozó pénzintézeteknél, hogy miként lehetséges egy belföldi vállalkozás export-hitellel történő kisegítése, illetve felszólították az Eximbankot, hogy hozza nyilvánosságra a tranzakció minden dokumentumát.
A Magyar Liberális Párt arra hivatkozva, hogy Szijjártó nem mondott igazat, lemondásra szólította fel a külügyminisztert tegnap.

Később Szijjártó azt mondta az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt, hogy „az Eximbank semmilyen médiavásárlást nem finanszírozott közpénzhez köthetően”.

Ugyanakkor tegnapi levelükben a Külgazdasági és Külügyminisztérium idézte Szijjártót, miszerint ő egy kérdést fogalmazott meg az Eximbank – hitelezési ügyekben döntő – igazgatósága felé arról, hogy jött-e közpénzt érintő hiteligénylés médiavásárlásra. „Magyarul kedvezményes hitel vonatkozású. A válasz az volt, hogy nem. Hogy ezentúl piaci alapon, piaci árazással milyen döntések születnek az Eximbankban, az meg nem az én dolgom”.

Figyelemre méltó Szijjártó válasza a Népszabadság szerint, amelyet az LMP-s Schmuck Erzsébetnek adott hétfőn. A miniszter tagadta, hogy „államilag támogatott hitelt” kapott volna Vajna, arra viszont felhívta a képviselő figyelmét, hogy az exportra szakosodott bank egy törvénymódosítás révén már adhat hitelt belföldi cégeknek is. A törvényt a parlament 2013. december 17-én fogadta el, pár nappal azelőtt, hogy a P7S1 bejelentette, megválik a TV2-től. December 23-án jelentették be, hogy az országos kereskedelmi csatornát és a portfólióba tartozó három kábelcsatornát Simon Zsolt, a TV2 vezérigazgatója és Yvonne Dederick gazdasági igazgató közösen vette meg. Noha korábban Simicska Lajos is érdeklődött a cégcsoport iránt, végül nem ő vásárolta meg, ám aláíratott egy opciós szerződést az új tulajdonosokkal, Dederickkel és Simonnal.

A Simicska Lajos érdekeltségébe (és lapunk tulajdonosi körébe) tartozó cég, a Megapolis Média Vagyonkezelő Zrt. opciós jogának érvényesítését kérte novemberben a Gazdasági Versenyhivataltól, ám a versenyhivatal döntése szerint a két céltársaság – a TV2 Média Csoport Kft., valamint a CEE Broadcasting Limited – üzletrészei, illetve részvényei 100 százalékának megvásárlása útján az irányítás joga – kizárólagosan – a Magyar Broadcasting Co. Kft. alá került.

Mint a Népszabadság írja, Simicska Lajos üzlettársa, Fonyó Károly hétfőn megismételte kérését. Arra hivatkozott, hogy a TV2-s cégek tavalyi átszervezésekor sérültek az opciós jogai, Dederick és Simon döntései semmisek, a P7S1 zálogjogát pedig nem is akarják törölni, csak magukra vállalni. A lap szerint ha elutasítják a beadványát, 15 nap áll rendelkezésére fellebbezni, tehát az ünnepek miatt az egész átcsúszhat januárra, Vajnának pedig ki kell várnia a sorát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.