A Facebook több különböző kultúrához igyekszik alkalmazkodni, és miközben a meztelenség tiltása miatt többen prűd amerikai céget emlegetnek, Szaúd-Arábiában a jelenlegi gyakorlatot is túl megengedőnek tartják. Erről a Facebook regionális közpolitikai vezetője, Cseh Gabriella beszélt május 30-án a Political Capital, a Tett és Védelem Alapítvány, illetve az ELTE BTK média és kommunikáció tanszékének rendezvényen.
A kerekasztal-beszélgetést a szélsőséges netes tartalmak szabályozásáról tartották, a közösségi portál munkatársát pedig bőven volt miről kérdezni: lehetett hallani az utóbbi időkben a migránsellenes tartalmakkal szembeni keményebb fellépésről, illetve a hírszolgáltatásban hangsúlyosabban – azaz egyesek szerint a kelleténél nagyobb súllyal – kezelt liberális témákról is. Vagy épp a meztelenség elleni kérlelhetetlen harcról: márciusban interjúztunk egy francia elektronikus zenésszel, akinek még az albumborítóját is letiltották a közösségi oldalról. Hogy miért? Mivel fedetlen kebleket ábrázolt – egy számítógép által megtervezett androidon.
Ugyanakkor az erőszak már nem szokta ennyire zavarni a Facebookot: május végén nagy botrányt kavart, hogy harminchat órán keresztül nem szedték le egy női holttest képét, mondván, nem sérti a szabályzatot. A halott nőről a gyilkosa posztolt képet előbbi falára. Az áldozat nővére azt a választ kapta a Facebooktól, hogy blokkolja a húga profilját, akkor majd nem fogja látni a képet.
Ami viszont igazán kiverte a biztosítékot, az a Facebook-hírek közti szubjektív szerkesztői válogatás volt. Azaz: a Trending mezőt – ez a legkurrensebb hírekből adott válogatást jelenti, melyeket az angol anyanyelvű országok felhasználói látnak az üzenőfaluk mellett –, amelyről többen úgy gondolták, hogy csupán egy algoritmus generálja, valójában gondos szerkesztői kezek állították össze. És előfordult, hogy egyes témákat feljebb kellett sorolni, nem éppen matematikai modell alapján. A Gizmodo számolt be arról, hogy korábbi hírszerkesztők szerint a konzervatívoknak fontosabb híreket és hírforrásokat szándékosan tolták lejjebb a listán. Olyan is volt, hogy egyes témákat kiemelten kellett kezelni: nem szerepelt az algoritmus által létrehozott lista élén a feketék jogaiért kiálló Black Lives Matter? Kirakták oda akkor is a jobbára az egyetemről frissen kikerült, tapasztalatlanabb munkatársak.