„Orbánt, Vonát és Gyurcsányt is élőben adjuk”

A Hír TV főszerkesztője szerint nem cél, hogy Bayer és Bolgár egymás nyakába boruljon, de az alapkérdésekben ki kellene egyezni.

Lázár Fruzsina
2016. 10. 28. 9:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A konferencián újságírók és szakértők egybehangzóan állították, hogy Magyarországon sosem volt normális médiapiac. Mégis milyen a normális médiapiac? És ki mondja meg, hogy mi a normális?
– A rendszerváltás idején például azért nem voltak normális médiaviszonyok, mert a politikai jobboldal médiafelülete – a jelentőségéhez képest – meglehetősen kicsi volt, és ezt nem lehetett néhány hónap alatt pótolni. Azóta eltelt majdnem három évtized, és még mindig nem tudjuk, hogy mi a normális, ​csak azt, hogy mi a nem normális, sőt eljutottunk odáig, hogy az egyik oldal nem érti, hogy mit mond a másik. Ami nekem alapvetés​, az másoknak nem az, és fordítva. Például manapság több sajtóorgánum​ számára magától értetődő, hogy hírként adja el valakinek a magánvéleményét, számomra azonban ez elfogadhatatlan.

– Ez az oka, annak, hogy – önt idézem – a sajtószabadság egyre inkább szigetszerűvé válik Magyarországon?
– Egyre kevesebb olyan sajtóorgánum van Magyarországon, ahol önálló szerkesztőségek önálló produktumokat hozhatnak létre, ahol szabadon lehet dolgozni, ahol nincsenek kérések, felszólítások, utasítások. A Hír Televízió is egy ilyen sziget, mert klasszikus értelemben vett közszolgálati televízióként működik.

– Mitől szabad ma egy sajtóorgánum?
– Az egyik legfontosabb alapfeltétel, hogy azok, akik arról döntenek, hogy kiket hívnak meg például egy televíziós hírműsorba, hagyják otthon a véleményüket. Hogy a régi Magyar Hírlap szlogenjét idézzem: „A hír szent, a vélemény szabad”. A hírműsorokban nem a „megmondó” műsorvezetők véleményére kíváncsiak a nézők, hanem arra, hogy mi történt az országban. Hogy ez mennyire nem működik nálunk, azt jól példázza, hogy a Hír Televízióról leírták már, hogy jobbikos, mert akkor éppen Vona Gábor szerepelt nálunk, és két nap múlva – mivel akkor Gyurcsány Ferenc véleményét kérdeztük meg – pedig azt írták, hogy baloldali fordulat állt be a televíziónál. Ugyanezek az újságírók arról véletlenül sem tudósítottak, hogy a Orbán Viktor felszólalásait ugyanúgy közvetítettük a parlamentből, mint Vona Gáborét vagy Gyurcsány Ferencét. Van olyan csatorna, amelyik csak a miniszterelnök felszólalásait közvetíti, van, amely senkiét. Melyik a közszolgálati? Szerintem a Hír TV, ​mert mi a kormányfő és az ellenzék felszólalásait is élőben adjuk,​ számunkra ​ugyanis​ nem az a meghatározó, hogy kinek a véleményével értünk egyet, hanem az, hogy mi történik az országban.

– Egy interjúban nemrég azt mondta, hogy annak örülne, ha a médiában még olyan véleményeket is meg lehetne fogalmazni, amelyeket a törvény büntet. ​Miért gondolja így?
– Én például a holokauszttagadást nem törvénnyel büntetném. Attól, hogy börtön jár érte, az a vélemény még létezni fog. A sajtó és az oktatás eszközeivel kellene arra nevelni a fiatalokat, hogy a holokauszttagadás később eszükbe se jusson.

– A konferencián elmondta, hogy hiányolja az újságírók közötti szolidaritást.
Elképzelhetőnek tartja, hogy kormánypárti és ellenzéki újságírók valaha kiálljanak egymásért?
– Azt nehezen tudom elképzelni, hogy kormánypárti és ellenzéki újságírók kiálljanak egymásért, azt azonban igen, hogy igazi újságírók támogassák egymást. Azt is elmondtam, hogy ha például a Magyar Hírlapot szüntették volna meg ugyanazzal az alantas módszerrel, mint most a Népszabadságot, akkor nem biztos, hogy ott ülnénk a konferencián. Erre az egyik résztvevő azt válaszolta, hogy szolidaritást csak azzal lehet vállalni, akit kollégának tartunk. Én ezzel nem értek egyet. Attól, hogy nem tetszik valamelyik lapnak a véleménye, alapvető dolgokban még meg lehet egyezni. Például október 23-án a miniszterelnök beszéde alatt százak sípoltak, kiabáltak, de amikor megszólalt a Himnusz, akkor mindenki elhallgatott. A magyar sajtónak is kellene egy himnusz, amelyre mindenki elhallgat. Természetesen nem az a cél, hogy Bolgár György és Bayer Zsolt egymás nyakába boruljon, de az fontos, hogy legyenek olyan alapvetések, amelyekben kiegyezünk. Például, hogy 1956 forradalom volt, vagy hogy bizonyos helyzetekben ki kell állni a kollégáinkért. A Hír TV ezt csinálja. Nálunk ugyanúgy szerepel Lovas István, mint Tamás Ervin, a Demokrata vagy az ÉS főszerkesztője. Azok az emberek, akik „háborúban állnak egymással”, a Hír TV-ben kulturált viszonyok között el tudják mondani a véleményüket, és utána békében hazamennek. Amikor a Népszabadság működését felfüggesztették, az volt az első gondolatunk, hogy miként tudnánk szolidaritást vállalni velük. Azóta is mindennap meghívunk a Lapzártába egy újságírót a Népszabadságtól. Ha például a Magyar Hírlap működését függesztenék fel, akkor nekünk kutya kötelességünk lenne velük is szolidaritást vállalni.

– Hogy látja a jövőt? Más sajtóorgánumok is el fognak tűnni? Esetleg újak születnek?
– Biztos, hogy még nagyon sok minden meg fog változni. Megszűnhetnek, összeolvadhatnak újságok, portálok, de újak is létrejöhetnek. Nem tudni, mit hoz a jövő. A holnapnál csak a holnapután ​bizonytalanabb. Mert mi lesz akkor, ha mondjuk egy kormányváltás estén mindent vissza akarnak csinálni azok, akik hatalomra kerültek? A politikai adok-kapoknál nincs rosszabb. És ha vélt vagy valós sérelmek alapján kezdünk el politizálni, újságot írni, akkor minden kezdődik elölről.​

– És addig mi a legcélszerűbb megoldás? Várni kell a külföldi milliárdosra, aki biztosítja majd a nehéz helyzetbe került sajtóorgánumok túlélését, esetleg fizetőssé kell tenni az eddig ingyen is elérhető portálokat?
– A külföldi milliárdosokra várni nem érdemes. Eladható terméket kell előállítani. Harmincezer előfizetővel már megél egy napilap. Szerintem ezt nem lehetetlen megvalósítani.


Névjegy
D. Bányász Gergő 1970-ben született, dolgozott az írott sajtóban, majd a TV2-nél, a közmédiánál, egyebek között vezette Az este című műsort. 2015-óta a Hír TV hírháttérműsorainak főszerkesztője, hozzá tartozik például a Magyarország élőben. Kedvenc focicsapata a Vasas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.