A Népszabadságot még a Mediaworks megvásárlása előtt bezárták, de úgy tűnik, a portfólió többi tagjánál sem várnak sokat az átalakításokkal. Alig vette meg ugyanis a többeken keresztül Mészáros Lőrinchez köthető Opimus a kiadót, máris főszerkesztőváltás történt a Világgazdaság élén. Az új vezető ráadásul nem máshonnan érkezik, mint a Magyar Időktől. A kormánypárti napilap tulajdonosa az a Liszkay Gábor, aki most a Mediaworks Hungary Zrt. vezérigazgatója lett, így a Népszabadság, a Világgazdaság és a Nemzeti Sport mellett kiterjesztette befolyását több megyei lapra és életmódmagazinra is.
Bár régóta sejteni lehetett, hogy a felcsúti fideszes polgármester érdekeltségébe kerül a lapbirodalom, Mészáros egy héttel a vásárlás bejelentése előtt még talányosan fogalmazott a Hír TV-nek. Arról sem tudott, hogy ő Liszkayval közösen venne bármit is. Később Mészáros azt is tagadta, hogy az Opimus hozzá kötődne, bár a Válasz.hu ezt a kapcsolatot egyértelműen kimutatta.
Úgy tűnik, míg a Népszabadság újraindítását nem tervezik, a Világgazdasággal számolnak ezután is. Erre utal, hogy a napilapnál főszerkesztőváltás történt: Mezősi Tamást a Magyar Idők eddigi munkatársa, Deák Bálint követi a pozícióban. A Mediaworks hétfőn közölte a hírt az MTI-vel, és a napilap honlapja is a távirati iroda hírét vette át egy az egyben.
Kerestük a változással kapcsolatban a távozó főszerkesztőt. Mezősi lapunknak elmondta: annyit tud elmondani, hogy kitűnő csapattal dolgozott együtt, ami hiányozni fog neki. „Remélem, a lap az új vezetés alatt is megőrzi szakmaiságát, objektív hangvételét” – tette hozzá. Kérdésünkre, miszerint önként távozik-e, esetleg a kiadó döntésére, úgy válaszolt: közös megegyezésből. Tényleg ez fedi a legjobban a történteket, „beszélgettünk, és közösen erre jutottunk” – mondta.
Mezősit egy éve, 2015. október 2-ától nevezték ki a Világgazdaság élére. Tizenöt éves gazdasági újságírói tapasztalat volt mögötte: újságíróként, hat évig szerkesztőként, 2011 és 2013 között pedig főszerkesztő-helyettesként volt a Napi Gazdaságnál. Ezután egy évig a VS.hu felelős szerkesztője lett. Miután innen távozott, a Kazinczy utcai Karaván egyik üzemeltetőjeként dolgozott. A jövő kapcsán Mezősi úgy fogalmazott lapunknak: saját projekteken dolgozik, szeretne megvalósítani egy különleges játszóteret, de előbb-utóbb visszatérne a médiába is.
Szerettük volna megkérdezni Deák Bálinttól, milyen irányba tervezi elvinni a lapot, kormánypárti lesz-e a Világgazdaság, illetve számít-e további távozásokra, szerződésbontásokra. Az újságíró viszont megkeresésünkre nem kívánta kommentálni a történteket. Mint mondta, egy napja nevezték ki, nem is tudja, mit mondhatna, és keressük a főnökeit, ha valamit tudni szeretnénk.
Deák 1995-ben a Napi Gazdaság gyakornokaként kezdett, 1998 és 2004 között az MTI gazdasági főszerkesztőségében dolgozott. Ezután a Világgazdaság tőzsderovatát szerkesztette, 2005 és 2008 között pedig az Origó gazdasági rovatát vezette. Később a Napi Gazdaságnál lett tőzsderovat-szerkesztő, aztán lapszerkesztő. Miután a lap átalakult a kormánypárti Magyar Időkké, ő maradt tavaly szeptember után is lapszerkesztőként.
Kerestük a Világgazdaság több munkatársát is, de nem kívánták részletesebben kommentálni a fejleményeket. Egyikük a lap online változatára hétfőn kikerült hírt ajánlotta figyelmünkbe: eszerint a szerkesztőség máris online újságírókat keres.
Bár a váltás csak most történt, a lapvezetés nemrég már magyarázkodásra kényszerült Máriás Leonárd távozása kapcsán. Az Átlátszó írta meg: a próbaidő lejárta után nem hosszabbítottak a Soma-díjas újságíróval szerződést. Az Átlátszó szerint az újságíró a Magyar Nemzeti Kereskedőház hatmilliárdos veszteségéről szeretett volna hírt adni, viszont ezt nem tehette, ellenben kijött egy interjú az MNKH-vezérigazgatóval, amiben már inkább a sikereket hangsúlyozzák. A Világgazdaság vezetői és újságírói viszont állították, nem történt cenzúra.
A Világgazdaság szerkesztősége egyébként a Népszabadság bezáratása után szolidaritását fejezte ki laptársának csapdába csalt és kitett munkatársaival.