Pártalku miatt juthat állami pénzekhez a Népszava?

A HVG.hu szerint Orbán Viktor már tavaly többet tudhatott a napilap jövőjéről, mint maguk a tulajdonosok.

LD
2017. 01. 26. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő egy tavaly év végi, zárt körű beszélgetésen arra tett utalást, hogy a Népszavánál Németh Péter főszerkesztő szava a döntő – erről számolt be csütörtökön a HVG.hu, azok után, hogy a sajtóban már napok óta lehet olvasni a baloldali napilap helyzetének alakulásáról. A portál szerint mindez amiatt érdekes, mert akkor még ennek az ellenkezőjére készült a lapokat tulajdonló Geomédia, vagyis hogy összevonják és megújítják a Népszavát és a Vasárnapi Híreket, az új vezető pedig a VH-t főszerkesztő Gál J. Zoltán lesz.

Úgy tűnik, ha Orbán valóban mondott ilyet, neki lett igaza: a héten jelentették be, hogy hét év után távozik a Vasárnapi Hírek éléről Gál J. Az eddigi főszerkesztő a 24.hu-nak azt nyilatkozta: a lapok körül olyan politikai környezet alakult ki, ami számára már vállalhatatlan. A 444 a napokban egyébként arról számolt be: az MSZP elnökségében nem szívesen látták volna Gált a Népszava élén, mert nem bíznak a lojalitásában.

Míg korábban arról lehetett hallani, hogy a Népszava egy rejtélyes liechtensteini céghez kerül (többen arra gyanakodtak, hogy valójában kormányközelből vásárolnák fel az újságot), végül a volt MSZP-s pénztárnok, Puch László vette meg a lapcsaládot. Így a hozzá, valamint Simon Déneshez tartozó, bécsi székhelyű Horizont Handels und Industrie AG-hez került a Népszava, a VH, de a Szabad Föld is.

A HVG.hu most arról írt: Németh és Puch viszonya rendkívül rossz, utóbbi többször is megpróbálta eltávolíttatni a lap éléről a főszerkesztőt. Egy ideig úgy tűnt, Németh tiszteletbeli főszerkesztő marad csupán, lesz egy külön rovata, a továbbiakban pedig Gál J. lenne az összevont Népszava és Vasárnapi Hírek főszerkesztője. Németh a HVG.hu-nak arról beszélt, hogy legfeljebb meghallgatta az ajánlatot, de nem egyezett bele. 

A portál megemlítette azt is: tavaly októberben, a Népszabadság megszüntetése után találkozóra is sor került Molnár Gyula MSZP-elnök és Orbán Viktor között. Előbbi állította, hogy csak a sajtószabadság kérdését ment megvitatni, és a Népszava jövője nem került szóba.

Most viszont a 444 arról írt: mégiscsak hamarosan állami hirdetések érkezhetnek a baloldali napilaphoz, a jelentkezéseket befogadhatta a Miniszterelnöki Kabinetiroda, míg a HVG.hu szerint a hirdetésszervezés élére a baloldalon kiválóan beágyazott személy kerül vissza.

A 444 szerint közben a Népszavát kiadó XXI. század Média Kft. már tárgyal 15 volt népszabadságossal és egykori Mediaworks-dolgozóval, akik február 1-jén akár már munkába is állhatnak.

Az Átlátszó eközben az új kiadói vezetéssel bennfentes forrástól már azt hallotta: elfogadható tárgyalási alap lehet a különböző oldalakról a Népszava jövője érdekében, hogy az újság inkább véleményeket, elemzéseket közöljön, tényfeltáró írásokat kevésbé.

A HVG.hu a cikk végén még azt is megemlíti, hogy Gál J. Zoltán a legutóbbi Vasárnap Hírekben megjelent publicisztikájában Orbán Viktor taktikájáról a következőket írta: „mutatkoznak jelei, hogy sokféle – leginkább persze háttérben, titokban megkötött – alkura hajlandónak mutatkozik az ellenzékkel is, na, nem a Jobbikkal, hiszen az a saját szavazótáborát veszélyezteti, hanem a támogatottsági gettóba szorult baloldallal, annak vezető erejével, az MSZP-vel. Erre pedig az adósságcsapdában és mondanivaló-deficitben vergődő szocialisták elvben alkalmasak is, miközben magától értetődő, hogy a változás esélyét csakis ezen alkuk elutasítása kínálja”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.