Szenes Iván örökzöld életműve

Szenes Iván műveit azok is ismerik, akik nem is tudják, hogy ismerik.

Pintér Bence
2017. 05. 28. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szenes Iván életművével jóval azelőtt megismerkedik még egy mai fiatal is, hogy hallaná az író, szövegíró, dalszerző nevét. Amikor a tiszteletére rendezett emlékkoncert óriásplakátja kapcsán pár éve rákerestem, hogy akkor pontosan mit is írt Szenes Iván, meglepetten görgettem lefelé a Wikipédia csupán kivonatosnak szánt összegzését. Olyan slágerek sorakoztak ott, amelyeket sosem hallgattam célzottan, mégis: nem csak a dúdolgatásuk ment, de még a szövegek jelentős részét is fel tudtam idézni.

Az 1924-ben született szerző apja nyomdokain járva a jogi egyetem elvégzése után 1949-ben került a szórakoztatóiparba. Először a Fővárosi Népszórakoztatási Intézet, aztán a Vidám Színpad dramaturgja lett, később dolgozott az Országos Cirkusz Vállalat varieté osztályának és szabadtéri színpadainak művészeti vezetőjeként, majd a győri Kisfaludy Színház és a József Attila Színház dramaturgjaként.

Elképesztően termékeny író volt: több mint kétezer dalszöveget írt, illetve több mint száz általa átdolgozott, az ő verseivel megjelenő színdarabot, filmet, rádió- és tévéjátékot mutattak be. Az Artisjus 2000-es kimutatása szerint ő volt Magyarország legtöbbet játszott szerzője. Ő írta Aradszky Lászlónak az 1966-ban a rádió versenyén győztes, később első aranylemezzé váló, Isten véled, édes Piroskám című dal szövegét. Kovács Katit kétszer repítette szövegeivel a Táncdalfesztivál-győzelemig: először az Add már, Uram, az esőt cíművel 1972-ben; majd az Újra otthonnal 1981-ben.

De nem kell csupán a versenygyőzelmekre szorítkozni: Szenes Iván keze munkáját dicséri a Kislány a zongoránál, a Nem csak a húszéveseké a világ, a Kicsit szomorkás a hangulatom, a Találkozás egy régi szerelemmel, az Úgy szeretném meghálálni, a Kicsi, gyere velem rózsát szedni, a Szeretni bolondulásig, a Jöjjön ki Óbudára, a Mindenkinek van egy álma vagy éppen a Hosszú az a nap, amit dalszerzőként is jegyzett. Avagy előadókra lefordítva mindezt: Cserháti Zsuzsa, Harangozó Teri, Koncz Zsuzsa, Koós János, Kovács Erzsi, Szűcs Judith. A sort tulajdonképpen a végtelenségig lehetne folytatni. Saját számítása szerint mintegy százhúsz sláger fűződik a nevéhez, de nem szeretett volna soha kiemelni közülük kedvenceket: azt mondta, hogy a dalok olyanok neki, mintha a gyerekei lennének.

Hofi Gézával és Malek Miklóssal zenés, humoros rádiós musicalt írt 1976-ban Kell néha egy kis csavargás címmel. Erről a lemezről több dal is híres lett, talán a legismertebb még mindig a Próbálj meg lazítani. De ugyanígy Hofinak írta sok egyéb dal mellett a Gondolj apádra című slágert. 1981-ben dalszövegeivel közreműködött a Vuk című rajzfilmben; de írt dalszövegeket a Napfény a jégen, a 2x2 néha 5 és más egyéb filmekhez is.

Szenes Iván 2010-ben, nyolcvanhét éves korában hunyt el. Emlékét lánya, Szenes Andrea ápolja: halála évfordulóján minden évben ingyenes emlékkoncertet tartanak a józsefvárosi Rezső téren. Itt adják át az emlékére alapított Szenes Iván Művészeti Díjat. A Magyar Televízióban még életében elindult a Szenes Színház című műsor, manapság pedig a Szenes István írta című műsorban emlékeznek meg örökzöld alkotásairól.

Egy adott időszakban mindig kérdéses, hogy melyik dal lesz egynyári sláger és mi lesz olyan örökzöld, amire évtizedek múlva is emlékezni fogunk. Ahogy változik a világ, úgy változik vele a zeneírás és a zenefogyasztás is: manapság már az is kérdéses, hogy egyáltalán lesznek-e olyan hazai örökzöldek, amelyek anélkül ivódnak be az eljövendő generációk tudatába, hogy azok tudatosan hallgatnák azt. Sokkal több irányból érnek minket a hatások, sokkal nehezebb valami igazán maradandót alkotni.

Szenes Ivánon ez sem tudott igazán kifogni: 2008-ban saját honlapot indított, majd hosszú és rendkívül gazdag pályafutása egyik utolsó alkotásaként 2010-ben kíméletlenül rímbe foglalta a közösségi médiát is. „A világháló enyém, tiéd és mindenkié / kérlek, vegyél fel az ismerőseid közé” – írta a Klikkelj rám! című dalban.

Szenes Iván írta (2014)
Zenés filmsorozat
Rendezte: Lengyel Zsolt, Szenes Andrea

Duna World
2017. május 30., kedd 01.30, 16.05
2017. május 31., szerda 01.30, 16.25
2017. június 01., csütörtök 01.30, 16.25
2017. június 02., péntek 01.30

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.