A kormány átalakításával szabhat új irányt Vlagyimir Putyin

Az orosz elnöknek az új kormány kialakításakor már utódjának kijelölésére is gondolnia kell.

Stier Gábor
2018. 04. 09. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választásoknak vége, Vlagyimir Putyin megerősített felhatalmazással vághat neki utolsó elnöki ciklusának, a beiktatás közeledtével azonban a politikai intrikák csak felerősödtek. A legfontosabb kérdés jelenleg az, hogy mennyire lesz komoly a kormány átalakítása. Csupán a szokásos kozmetikázás folytatódik, vagy teljes átalakításra kerül sor? Marad-e miniszterelnök Dmitrij Medvegyev? Miként hat a berendezkedésre az utódlás folyamata? S ami a jövő szempontjából tényleg döntő: rugalmasabbá válik-e a politikai rendszer?

– A politikai rendszer nem fog változni – 2023-ig biztosan nem –, kádercserék azonban várhatók. Már csak azért is, mert enélkül nem érhetők el a Putyin által kitűzött célok. A kormányban egészen biztosan megjelennek új emberek, ami pedig magát Medvegyevet illeti, az ő sorsa nem érinti a rendszert, hiszen már régen nem önálló játékos – fogalmaz lapunknak Szergej Mihejev, a moszkvai Politikai Konjunktúrakutató Intézet igazgatója.

Putyin elmúlt 18 évét nézve a kormány átalakításaira Mihail Kaszjanov megtartásától Mihail Fradkov és Viktor Zubkov kinevezésén át Medvegyev behozásának és visszatérésének módjáig általánosságban mindig jellemző volt a váratlanság és a kártyák tudatos összekeverése. Utóbbi nem egyszer a Kreml körüli erőcsoportok közötti, szintén mindig szem előtt tartott egyensúly megtartását szolgálta. Így Putyin most is ügyelni fog arra, hogy a környezetében lévő három fő elitcsoport, a rendszeren belüli liberálisok, az erőszakszervezetek, valamint az energetikai szektor blokkja közül egyik se gyűrje maga alá a másikat. Ezen belül a személyek változhattak, de a modell mindig megmaradt.

Jelenleg két koalíció, a „védelmi” és az „olajos” között folyik kemény harc a kormány feletti befolyás megerősítéséért. Az első csoportba szokták sorolni a Rosztyeh állami holding vezérigazgatóját, Szergej Csemezovot, az elnöki adminisztrációt vezető Anton Vajnót, míg az üzleti körből a Rotenberg fivéreket. Az energetikai csoport kulcsfigurái a Rosznyefty feje, Igor Szecsin mellett az adminisztráció helyettes vezetője, Szergej Kirijenko és az oligarchák közül a Kovalcsuk testvérek. Ezt a versengést felülírja, hogy a Kreml-közeli oligarchák mindkét csoportból növelik a nyomást a kabinet liberálisokból álló gazdasági-pénzügyi blokkjára. Sokak szerint a Putyin kiemelt projektjének számító foci-vb-t érintő, így megbocsáthatatlan korrupció mellett ez áll a Magomedov testvérek elleni kemény fellépés mögött.

– A két üzletember letartóztatása csapás Medvegyev környezetére, mindenekelőtt a jobbkezének számító helyettesére, Arkagyij Dvorkovicsra. Ma a kormányfő jeleníti meg azt a csoportot, amely az intézmények, így a parlament, a kabinet erősítését szorgalmazza, s ide helyezné át a hatalmi jogkörök egy részét. Ezzel szemben állnak a Kreml körüli családok, s ebben a párharcban most csökken Medvegyev befolyása – mondja lapunknak Ilja Grascsenkov, a Regionális Politikai Fejlődés Központjának igazgatója, megjegyezve, hogy a regionális elit is a beiktatást várja, mert ezután dől el, milyen irányba mozdul el a rendszer.

Az elemzők többsége inkább afelé hajlik, hogy Medvegyev egyelőre marad a posztján, ami egyben azt is jelenti, hogy utódjelöltként már nem számolnak vele. Az utód ugyanis nagy eséllyel csak 2023 körül kerül majd helyzetbe. Addig viszont Medvegyev – ezzel is segítve Putyint – magára vállalhatja a várható népszerűtlen intézkedések miatti felelősséget, hogy aztán az átalakított bírósági rendszer tetejére kerüljön.

Putyin lépéseit eközben a politikai rendszer dinamizálásának kényszere is kell hogy vezesse. A mostani geopolitikai mobilizáció még a „progresszív” középosztályt is a konzervatív konszolidáció felé terelte, így a rendszer felhatalmazása egyértelmű. Ennek ellenére sem felejthetik el a Kremlben, hogy a hatalom gyengéje éppen a bezárkózás felé lökő erejében rejlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.