Már az EP-választást követően – tehát közel három hónapja – tisztában voltak a baloldali pártok azzal, hogy a választási eredmény révén egy jelentős politikai dilemma is előállt. Nyilvánvaló lett az eredmények láttán, hogy a baloldal kezében az önkormányzati választáson az utolsó jelentősebb bástya Budapest lehet. Szintén világos volt mindenki számára az is, hogy ha nem csak a „baloldali tortát” szeretnék újraosztani, akkor meg kell mutatniuk, hogy vissza tudják szorítani a Fideszt, le tudják győzni Tarlós Istvánt. Ugyanerre hívta fel a figyelmet április végén a Nézőpont Intézet is, amikor elemezte, mit kellene tennie az ellenzéknek, hogy újra övék legyen a főváros irányítása: kizárólag széles körű összefogással lehet esélye a baloldali pártoknak visszaszerezni a budapesti városvezetést, valamint a kerületek jelentősebb részét.
Ezekkel a hiú ábrándokkal azonban le kell számolni, ugyanis az ellenzék továbbra is csak saját magával van elfoglalva és több párt esetében is – főként az MSZP-ben – nagyon súlyos válságtünetek mutatkoznak meg. Széles körű összefogás helyett, helyi pártformációk kisstílű pozícióharcaivá degradálódott a baloldali választási felkészülés. Így a borítékolható októberi vereséget, az országgyűlési és európai parlamenti választás utáni időszakhoz hasonlóan, ismét a bűnbakkeresés és a folyatódó pozícióharcok fogják követni a valódi okok keresése helyett, esetleg a választási rendszert fogják hibáztatni.
A vereség valódi oka azonban kizárólag az lesz, hogy a pártonként több száz ember személyes ambícióit nem volt képes összeegyeztetni az MSZP-DK-Együtt-PM csoportosulás. Az MSZP vezetője pedig ahelyett, hogy egységes mederbe terelné az eseményeket, inkább nyaral, ellenben a választópolgárok a híradásokban hónapokon keresztül találkoztak a belső problémákkal. Így nem is csoda, hogy a fővárosiak által szinte alig ismert Falus Ferencnek nincsenek is politikai ambíciói, őt legalább nem fogja mélyen érintetni a vereség, nyugodtan szemlélheti a pozícióharcosok által beáldozott utolsó jelentősebb bástya bukását.