Szem nem maradt szárazon Tokióban a tornaversenyek női selejtezőjében, amikor kiderült, hogy Okszana Csuszovityina nem jutott be az ugrás döntőjébe, és ezzel lezárta hosszú pályafutását. A 46 éves olimpiai bajnoknő két ugrásának átlaga 14,166 lett, a nyolcas döntőbe jutáshoz pedig 14,616 kellett volna, Csuszovityina a 14. helyen kötött ki. De már az is csoda, hogy egyáltalán még itt volt a mezőnyben.
A világ csodája a 46 éves olimpiai bajnok tornásznő + videó
Nyolcadik olimpiáján befejezte a pályafutását Okszana Csuszovityina üzbég tornásznő, aki az 1992-es barcelonai ötkarikás játékokon a Szovjetuniót képviselve lett aranyérmes a csapatversenyben, 2008-ban Pekingben német színekben lett ezüstérmes kedvenc szerén, ugrásban, s a világ csodájaként még most Tokióban is a 14. a helyen végzett – 46 évesen.

– Igazából már nem volt fontos, hogy döntőbe jutok-e vagy sem, de azért kicsit fáj a szívem, hogy itt a vége. Már negyvenhat éves vagyok, biztos, hogy befejeznem, ideje, hogy most már feltöltődjek. A könnyeim örömkönnyek, amiért hosszú időn keresztül olyan sokan támogattak, büszke és boldog vagyok – jelentette ki Okszana Csuszovityina.

Fotó: Kunihiko Miura / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP
Csuszovityina még a Szovjetunió színeiben az 1991-es indianapolisi vb-n csapatban és talajon arany-, ugrásban ezüstérmes lett – leírni is döbbenetes, harminc évvel ezelőtt. Az ugrás-specialista tornásznő 1992-ben a Független Államok Közössége, 1996-ban, 2000-ben, 2004-ben és 2016-ban Üzbegisztán, 2008-ban és 2012-ben pedig Németország képviseletében indult az olimpián. Barcelonában a csapatversenyben arany-, Pekingben ugrásban ezüstérmes lett.
Ortodox keresztény vallású családja nem nézte jó szemmel, hogy egy muzulmán birkózóhoz, Bahodir Kurbanovhoz ment feleségül. 2002-ben a fiuk, Aliser hároméves volt, amikor leukémiát diagnosztizáltak nála, és mivel Üzbegisztánban nem volt biztosított a megfelelő orvosi ellátás, Németországba költöztek. A Német Tornaszövetség segített nekik pénzt gyűjteni a kezelésekre, ő pedig felvette az állampolgárságot, és 2006 és 2012 évig német színekben versenyzett. 2013 óta újra üzbégként tornászott, s még 2019-ben is ezüstérmet szerzett a melbourne-i és a bakui világkupa-versenyeken.
Csuszovityina a pályafutását mindenképpen a tokiói olimpián akarta befejezni, és ettől az sem tántorította el, hogy a világjárvány miatt egy évvel elhalasztották az játékokat. Amikor Üzbegisztánban karantént vezettek be a világjárvány miatt, a válogatottal egy taskenti szállodában lakott, ahol külön teremben edzettek.
Az olimpián a női torna azért is az érdeklődés középpontjába került, mert előjött a szexizmus, és a németek úttörők lettek.
Orosz siker Huszonöt év után orosz siker született a férfi tornászok csapatversenyében a tokiói olimpián. A végletekig kiélezett küzdelemben a címvédő japánoknak jutott az ezüstérem, míg a kínaiaknak a bronz. A világbajnok Nyikita Nagornij 14,466 pontos talajgyakorlatával dőlt el az első hely. Gyenyisz Abljazin, Artur Dalalojan – akit áprilisban még Achilles-ín-szakadással kezeltek – és David Beljavszkij szintén remekelt a hétfői versenynapon, így 262,500 ponttal győztek az oroszok. Japán 262,397, míg Kína 261,864 pontot gyűjtött.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő

Szabó Bálint is feltűnt a szentendrei Lázárinfón

A karosszékében találták holtan a magyar úszópápát: halálos tévedés áldozata lett Széchy Tamás

Összeomlás után nyolcszáz százalékos áramdrágulás Spanyolországban, de a többi orszgában is elszálltak az áramárak

Kitálalt a szövetség elnöke: Marco Rossi ne hívja be Szoboszlait a válogatottba?

Hátborzongató téboly Svájcból: egyetlen kérése lesz Putyinnak Magyarországtól

Gyereknek is adott a drogból a nő, vádat emeltek ellene

„Gyurinak speciálba” – megérkezett Kubatov Gábor válasza Bognár Györgynek

Jégkorong-vb: Zseniális magyar játék, óriási győzelem!

Döbbenetes felfedezés: létezhet egy ötödik erő is az univerzumban

Ez már nem játék: Bognár György udvari bolondnak nevezte Kubatov Gábort

Alig tüntet már valaki a pride-ért Hadházyval