2004-ben Athénban Cseh László, 2008-ban Pekingben szintén Cseh László volt Michael Phelps egyik legkomolyabb ellenfele az olimpián. Peking után Londonban is a magyar vegyesúszó-specialista volt az, aki elvileg megszorongathatta volna az amerikai fenomént. Cseh László 2016-ban is ott volt a riói játékokon, a vegyesen nem tudta beverekedni magát a döntőbe, de 100 pillangón összecsapott, sőt holtversenyben Phelpsszel a második helyen végzett a szingapúri Joseph Schooling mögött.

Fotó: MTI/Kovács Tamás
Phelps Rió után, 19-szeres olimpiai bajnok úszóként vonult vissza. Idén az NBC amerikai televíziós csatorna felkérésére vállalt szakértői szerepet a tokiói játékok idején. Ő is ott volt tehát az uszodában, amikor korábbi felségterületén, 400 vegyesen kettős amerikai siker született: Chase Kalisz győzött Jay Litherland előtt. A harmadik helyen végzett ausztrál Brendon Smith két tizeddel előzte meg Verrasztó Dávidot.

Fotó: Nemzeti Sport/Tumbász Hédi
A Los Angeles Times beszámolója szerint Phelps diadalittasan csapott a levegőbe, amikor Kalisz célba ért. A közös történetüket ismerve ez nem meglepő.
A 27 éves Kalisz több mint két évtizede találkozott először Phelpsszel. Tizenhárom éves volt, amikor először edzett vele Észak-Baltimore-ban. Bob Bowman, aki mindkét úszót edzette, egyszer azt mondta, hogy Kalisz megközelítheti Phelps szintjét.
Miután Kalisz a múlt hónapban megnyerte a 400 vegyest a Nebraska államban található Omahában rendezett olimpiai válogatón, Phelps átölelte őt, amint kijött a medencéből.
– Néha fenékbe rúg, ha arra van szükségem. Néha biztosan erre van szükségem – mondta akkor Kalisz. – Michael Phelps fiatalkorom óta olyan volt számomra, mint egy idősebb testvér.
A többit ismerjük: Kalisz megnyerte Tokióban a 400 vegyest. Az éremátadó ünnepségén Phelps az NBC kommentátorállásából figyelte a történteket, lefényképezte a kivetítőt, amelyen éppen az látszott, amint Kalisz egy csokor napraforgót és egy maszkot szorongatott a kezében, miközben az aranyérem lógott a nyakában.