Usain Bolt dominanciája Rio de Janeiróban még egyértelmű volt. A jamaicai sprinter, aki a mai napig tartja a 100 és a 200 méteres világcsúcsot is, zsinórban harmadszor nyerte meg mind a két számot. Brazíliában azonban megnevezte az utódját is, a kanadai Andre De Grasse személyében.
Bolt mosolya kijelölte, övé lett a fele királyság
A 100 méteres síkfutással ellentétben 200-on olyan atléta nyert, aki már az előző olimpia óta tokiói esélyes volt: a kanadai Andre De Grasse.
– Hasonlóan fut, mint én. Nem a legjobb rajtoló, de ha megindul, akkor megindul – jellemezte Bolt az akkor 21 éves De Grasse-t. Az elődöntőben még azt is megtehették, hogy összemosolyognak.
A kanadai nagy célja volt, hogy legyőzze a legendát a visszavonulása előtt, és erre lehetett is volna esélye a 2017-es világbajnokságon, ahol Bolt már csak bronzérmet nyert 100 méteren. De Grasse azonban néhány héttel a vb előtt megsérült, és mivel a következő évben sem volt egészséges, tartani lehetett attól, hogy azoknak az atlétatehetségeknek a sorát bővíti majd, akik a sérülésük miatt sosem futják be azt a karriert, amit sokan – köztük Andre De Grasse esetében maga Usain Bolt – jósoltak nekik.
A 2019-es világbajnokságon De Grasse visszatért, és elérte ugyanazt az eredményt az immár Bolt nélküli mezőnyben, amit első olimpiáján is: 100 méteren bronz, 200-on ezüst.
Idén nem voltak olyan kiemelkedő időeredményei, mint az amerikai riválisoknak, de a nagy kanadai előd, Atlanta 100-as olimpiai bajnoka, Donovan Bailey nem aggódott emiatt.
– Sokkal jobban érdekel, hogy elkerüljék a sérülések – hangsúlyozta Bailey, ami De Grasse múltját ismerve jogos aggodalom volt, de végül alaptalannak bizonyult.
De Grasse 100 méteren megtette azt, amit eddig valamennyi nagy döntőjében (2015-ös és 2019-es vb, 2016-os és 2021-es olimpia): egyéni csúcsot futott és bronzérmet nyert.
200-on már az elődöntőben is nagyon ígéretesen mozgott, a fináléban pedig legyőzte a teljes mezőnyt, 19,62-es kanadai csúccsal megszerezte az aranyérmet!
– Alig hittem el, átment az agyamon minden sérülés, amivel meg kellett küzdenem. Nem volt egyszerű visszajönni, rengeteget dolgoztam ezért, és örülök, hogy aranyérmet szereztem a hazámnak. Most már várom, hogy hazamehessek a feleségemhez és a kisfiamhoz – ezek voltak Andre De Grasse örömszavai, aki azért annyira még nem siethet, hiszen még a kanadai 4x100-as váltóval is az éremszerzés lesz a cél Tokióban.
De Grasse mögötte a három amerikai ért célba, az ezüst Kenneth Bednarek, a bronz a világbajnok Noah Lyles nyakába kerül majd. Bizonyos szempontból viszont a negyedik helyezett, mindössze 17 éves Erriyon Knighton az Egyesült Államok Bolt-utódja, hiszen a jamaicai korosztályos világcsúcsát már megdöntötte. Bolt első olimpiáján, Athénban, hasonló életkorban az előfutamban kiesett 200 méteren, a magyar Pauer Géza mögött célba futva...
Egyelőre azonban az amerikai trónkövetelők helyett Andre De Grasse-é lett a jamaicai legenda fele királysága.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Megszületett a bérmegállapodás, mutatjuk, hogy mennyi lehet a jövő évi minimálbér
K...rva nagy következmények
3 év után itt vannak az első fotók: Palik László megmutatta szerelmét!
Drámai bejelentést tett az ukrán tábornok: kitört a III. világháború
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Itt a bejelentés Pep Guardiola jövőjéről
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát