Királycsinálók alkonya

Hamarosan kiderül, hogy van-e járható út a pártkatonákén és a politikai döntések diktálásának igényével fellépőkén kívül.

Szerető Szabolcs
2017. 02. 12. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan tíz éve, még a rossz emlékű Gyurcsány-korszakban kollégámmal interjút készítettünk az egyik tekintélyes magyar politológussal. A „hivatalos” program végeztével a megmondóember szerepétől mindig távolságot tartó, ritkán nyilatkozó gondolkodó felidézte egy beszélgetését a 2002-es kampányból a Fidesz vezetőivel. A párt széles holdudvarához sorolható interjúalanyunk elmondta, milyen tanácsokkal látta el Orbán Viktorékat. „De hát egészen máshogy cselekedtek!” – csodálkoztunk. „De hát nem is nyertek!” – hangzott a cseppet sem fölényes, inkább szelíd és bölcs mosollyal körített, ironikus válasz. Hozzátette még: „Nem az én bajom, ha nem hallgatnak rám.”

Az értelmiségi (jobb híján és az egyszerűség kedvééért használom most ezt a fogalmat) és a politikusi szerep és felelősség egészséges elhatárolásának szép példázata számomra ez a kis emlék. Amely természetesen Gyurcsány Ferenc egy hete elmondott évértékelője kapcsán jutott eszembe, amelynek a legélénkebb visszhangot kiváltó eleme a nagy baloldali összeesküvés „leleplezése” volt. A Demokratikus Koalíció elnöke szerint vele elvileg egy táborhoz tartozó politikusok esküdtek össze egy ismert értelmiségi közreműködésével annak érdekében, hogy eltávolítsák a közélet színpadáról. Hamar kiderült, hogy Lengyel László a szóban forgó személy. Aki aztán mondhatott már bármit, jobb- és baloldalról kárörvendő, gúnyos vagy felháborodott megjegyzések nyílzáporában találta magát. Most úgy látszik, hogy furcsa módon egy bukott miniszterelnök lesz az, aki megadja a kegyelemdöfést a sokak szerint magát királycsinálónak képzelő, valaha véleményformáló szerepben tündöklő balliberális értelmiségnek.

Vitatható, hogy mennyire okkal, de a politológus Lengyel László ennek az értelmiségi attitűdnek a megszemélyesítője a politikára figyelő közvélemény szemében. Fénykorát a pártállami reformértelmiség egyik meghatározó alakjaként a rendszerváltás idején, illetve az Antall-kormány kérlelhetetlen kritikusaként a szocialisták és a liberálisok koalíciója formálódásakor, a kilencvenes évek elején élte. Tény, hogy világos ideológiai tájékozódása ellenére kritikai hozzáállását a Horn-kormánnyal és politikai utódaival szemben is megtartotta. És mint azt most felidézte, 2006 óta nem vállal semmilyen közösséget az általa egyenesen Júdásnak nevezett Gyurcsánnyal, a politikai életből való távozását tartja kívánatosnak. Nehéz pontosan meghúzni a határvonalat a „normális” értelmiségi véleménynyilvánítás és a politikacsinálás között, és azt sem tudhatjuk, hogy mennyi az igazság Gyurcsány Ferenc „vádjaiban”, de sejthető, hogy Lengyel László és jó néhány eszme- és pályatársa hajlamos az utóbbira.

Az értelmiség ilyen típusú politikai szerepvállalására számos példát ismerhetünk a rendszerváltástól kezdődően. A néhai SZDSZ által életre hívott Demokratikus Chartát éltető értelmiség leplezetlen erőszakossággal igyekezett szövetségbe forrasztani a szocialistákat és a szabad demokratákat. Horn Gyula részben erre a mozgalomra támaszkodva hozta ki pártját a karanténból. Később azonban világossá tette, ki az úr a háznál: legyen szó az SZDSZ-ről vagy a reformértelmiség olyan kedvenceiről, mint Békesi László vagy Bokros Lajos.

Miután Orbán Viktor a kilencvenes évek derekára elveszítette ugyanezen csoport jóindulatát, különösen fontos lett számára a konzervatív, polgári értelmiség támogatása. Amit meg is szerzett ahhoz, hogy hitelesítse a Fidesz átmenetelét a liberálisról a jobboldali, konzervatív térfélre. Orbán Viktor ugyanakkor sohasem hagyott senkit bizonytalanságban afelől, hogy mit gondol a politikusi és az értelmiségi szerepről. A döntés joga és felelőssége a politikáé, a vezetőé, ezt a terhet és a hatalmat nem akarja megosztani a holdudvarához tartozó hol lojális, hol kritikusabb értelmiséggel. A Fidesz 2006-os, zsinórban második választási veresége után az értelmiségi, gazdasági holdudvarban volt némi mozgolódás Orbán Viktor háttérbe vonulása érdekében, ám a jelenlegi miniszterelnök – részben a Gyurcsány-féle politikai, morális válságnak köszönhetően – hamar elhárította a fenyegetést. Az akkori „szervezkedők” jó része ma a kormányzat lelkes kiszolgálója.

A politika tehát minden jel szerint sikerrel vívta meg szabadságharcát az értelmiségi befolyásolás, nyomásgyakorlás ellenében, ám a világ már csak olyan, hogy ritkán áll be az optimális állapot. Most mintha visszalendült volna az inga. Vagyis a politika, a hatalom terjeszkedik túl a saját területén. Igyekszik ritkítani a tőle független nyilvánosság fórumait, gyakran rátelepszik azokra, s ellenségesnek bélyegez minden bíráló hangot. A hagyományos, varázsát veszített értelmiségi szerep eróziójával az írástudók – újságírók, elemzők, politológusok, ideológusok, intézményvezetők – új gárdája lépett előre, amelynek tagjai magukat olykor vállaltan a kormány, a Fidesz katonáinak tekintik. Ebben a helyzetben lépett fel értékalapú kritikájával a kormányfőhöz lojális Professzorok Batthyány Köre.

Hamarosan kiderül, hogy van-e járható út a két szélsőség, a pártkatonákén és a politikai döntések diktálásának igényével fellépőkén kívül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.