Ha nincs Hosszú Katinka és Kenderesi Tamás, akár bulvárhíradóval is jelentkezhetnénk, Verrasztó Dávid és Gyurta Dániel szereplése ugyanis kiverte a biztosítékot. Az úszószövetség szakmai alelnöke, Sós Csaba keményen kritizálta az úszók felkészülését:
– Teljesen egyértelmű, hogy a formaidőzítést alaposan elrontották. Ez alól Kapás Boglárka, Kenderesi Tamás és természetesen Hosszú Katinka a kivétel.
Széles Sándor lendületből beleszállt kollégáiba, miután tanítványa, Gyurta Dániel még a középfutamba sem jutott be. A Gyurta-team riói válasza sem sokat késett, erről bővebben a tegnapi számunkban olvashattak.
Ha ez nem lenne elég, csütörtökön kiderült, hogy mindkét magyar gyorsváltót kizárták a további küzdelmekből. A döntés már csak azért is kellemetlen, mert a kettő közül egyik sem jutott a döntőbe. A magyar úszóválogatott vezetése előbb elhallgatta, aztán megmagyarázta a szomorú döntést. Gyárfás Tamás úszóelnök vezetésével a magyar csapat óvást nyújtott be, de ez nem több, mint formaság.
Hargitay András szövetségi kapitány határozottan elutasítja Sós Csaba szakmai kritikáját. – Nem tartom életszerűnek, hogy a formába hozás miatt kritizálják az úszókat. Cseh László egyszerűen összeroppant a 200 pillangó döntőjében. Bernek Péter elrontotta a gyorsúszószámát, de a váltóban jól teljesített. És akkor mit mondjunk Kenderesi Tamásról, Kapás Boglárkáról vagy Hosszú Katinkáról? Nekik elég jól sikerült a formába hozás – Hargitay hozzátette, eredetileg is úgy volt, hogy Verrasztó Dávid a 400 vegyes után felül a haza tartó repülőre, de a nevezési idő előtt meggondolta magát, és vállalta a 200 vegyest is. Pedig tudni lehetett, hogy Verrasztó legjobb idejével nem jutott volna döntőbe. Hargitay elfogadta az úszó döntését.
Lapunk megtudta, hogy Verrasztó Evelyn a 4x200-as női gyorsváltó döntője után szóvá tette, miért nem ő úszott a fináléban, amikor az előfutamban kilenc századdal jobb időt ment, mint Jakabos Zsuzsanna a döntőben. Az úszókapitány kijelentette, ha Verrasztó Evelyn 200 gyorson meggyőző formát mutat, akkor elgondolkozott volna, hogy esetleg ő ússzon a gyorsváltó döntőjében. Mivel ez nem történt meg, Verrasztó csak az előfutamban szerepelt, a döntőben Jakabos Zsuzsanna vette át a helyét. Verrasztó a döntő után kérdőre vonta a kapitányt, de hiába úszott korábban kilenc századdal gyorsabban, a kapitány vállalta a felelősséget a döntéséért.
Hargitay Andrásnak megvan a véleménye Széles Sándor kifakadásáról. – Nincs igaza. Ki más mondhatta volna meg, hogy milyen edzésmunka szerint kellett volna készülnie Daninak?! A 200 mell előtt azt mondta, hogy ott volt az edzésein, érmet vár tőle, majd utána kiderült, hogy mindenki hibás, csak ő nem – mondta a kapitány.
A bűnbakkeresés elkezdődött. Folytatása következik.
A háromszoros olimpiai bajnok, Hosszú Katinka utolsó számában, 200 háton is megkezdte a szereplését, és a legjobb idővel lépett tovább a ma hajnali előfutamba. György Réka a 22. helyen zárt, azaz kiesett.
Kapás Boglárka országos csúccsal a második helyen jutott be a 800 gyors döntőjébe. A fiatal magyar hölgyet csak a szám abszolút esélyese, az amerikai Katie Ledecky előzte meg. Ugyanitt Risztov Éva nem jutott a fináléba, a 14. helyen végzett. A szám döntőjét magyar idő szerint szombat hajnalban rendezik.
A 200 pillangón elért hetedik helye után Cseh László 100 méter pillangón akart javítani. A világranglista-vezető, Európa-bajnok magyar úszó megnyerte a futamát, és a második helyen lépett a középfutamba. Pulai Bence a 26. helyen végzett, és kiesett. Takács Krisztián összesítésben a 17. helyen végzett az 50 méteres gyorsúszásban, azaz nem jutott tovább a szám középfutamába.
Hiába küzdött női vízilabda-válogatottunk Spanyolország ellen, az utolsó negyed háromgólos hátrányát már nem tudta ledolgozni Bíró Attila csapata, így a hölgyek 11-10-re vereséget szenvedtek. Bujka Barbara öt, Keszthelyi Rita két gólig jutott a találkozón, amelyen utóbbi szerint nem játszott tökéletesen a csapat.
Tökéletes napot produkált azonban a finndingi hajóosztályban Berecz Zsombor. A magyar vitorlázó megnyerte az ötödik futamot, a következőben a hetedik helyen zárt, s ezzel öszszetettben feljött a harmadik helyre.
Húsz év után jutott ki olimpiára magyar tollaslabdázó, Sárosi Laura első mérkőzésén vereséggel mutatkozott be a világranglistán top 10-be tartozó indiai Puszarla Venkata Szindhu ellen, aki hatalmas fölényben játszott. Szindhu az első szettet 21:8-ra, a másodikat 21:9-re nyerte meg. „Fura volt felmenni a pályára és ennyi ember előtt játszani, nehezebb kiállni úgy, hogy ötvenöt hellyel előrébb van a világranglistán, és sokkal tapasztaltabb játékos nálam” – mondta Sárosi, aki szombaton a világranglistán 20. kanadai Michelle Li ellen lép pályára. A sportlövő Miskolczi Julianna ellenben befejezte olimpiai szereplését, 577 körrel a 22. helyen zárt a kisöbű sportpuska 3x20 lövéses összetett számában csakúgy, mint múlt szombaton légpuskában. „Ezzel a 22. hellyel elégedett vagyok, a légpuskával azonban nem, mert ott sokkal többet vártam magamtól” – mondta Miskolczi Julianna.