Nadal legyőzőjét edzői nem is akarták pályára engedni

Taylor Fritz nem engedte, hogy bokasérülése elvegye élete lehetőségét. Indian Wells-i tornagyőzelmével a huszonnégy éves amerikai pályafutása során először a legjobb tíz között áll a világranglistán, amelyet ismét Novak Djokovics vezet.

2022. 03. 21. 10:31
FRITZ, Taylor; RUBLJOV, Andrej
Indian Wells, 2022. március 20. Az amerikai Taylor Fritz az orosz Andrej Rubljov ellen játszik az Indian Wells-i keménypályás tenisztorna férfi egyesének elõdöntõjében 2022. március 19-én. MTI/AP/Mark J. Terrill Fotó: MTI/AP/Mark J. Terrill

Taylor Fritz pályafutása legnagyobb győzelmét aratta. A huszonnégy éves amerikai játékos az Indian Wells-i ATP 1000-es tenisztorna döntőjében Rafael Nadalt győzte le.

Pedig Fritz kis híján ki sem állhatott élete meccsére.

Az amerikai teniszező bokája már az elődöntőben, Andrej Rubljov ellen is megrándult, majd a finálé előtti bemelegítés során ismét rosszul lépett.

– Mike Russell-lel és az erőnléti edzővel, Wolfgang Oswalddal együtt egyetértésben mondtuk neki: ne játszd le ezt a meccset! De ő minden áron pályára akart lépni Rafa ellen – mondta a döntő után Fritz edzője, Paul Annacone.

A teniszező azonban nem hallgatott a tanácsra, sőt, rögtön a mérkőzés legelső labdamenetében vetődéssel jelezte: nem hagyja, hogy a saját teste megállítsa.

Fritz a kiváló, 4:0-s kezdés után két szettben legyőzte a szintén fájdalmakkal küzdő Nadalt, és mindössze második, és egyben legértékesebb ATP-trófeáját szerezte meg pályafutása során. Az ötödik Grand Slamnek is nevezett Indian Wellsben Andre Agassi 2001-es sikere óta először nyerte amerikai versenyző a férfi tornát, ráadásul Fritz kaliforniai játékosként duplán hazai sikert ünnepelhetett. Nem csoda, hogy könnyeivel küzdött a meccs után.

A lehetetlennek tűnő álom valóra vált, nyertem Indian Wellsben. Pedig soha életemben nem éltem még át ilyen fájdalmat meccs előtt.

Rengeteget dolgoztunk a döntő előtti órákban, és volt olyan pillanat, amikor én is lehetetlennek gondoltam, hogy pályára tudjak lépni. És mindezek után az egész egyáltalán nem volt rám hatással a pályán – fogalmazott Fritz, akinek mindig is erősségének számított a kaliforniai mesterverseny.

Fritz immár ötször játszott pályafutása során top 10-es játékos ellen Indian Wellsben, és mind az ötöt megnyerte.

A tavalyi elődöntő után idén a tornagyőzelem is meglett, aminek köszönhetően pályafutása során először a legjobb tíz közé került az ATP-rangsorban, azonnal a nyolcadik helyre ugrott előre. Fritz tehát egy csapásra két álmát is megvalósította, s immár túlszárnyalta édesanyját, Kathy Mayt, aki a tizedik pozícióig jutott pályafutása során.

Ha a tornagyőzelmek számát tekintjük, akkor viszont még van mit ledolgoznia családon belül Fritznek: May mind a hét WTA-fináléját megnyerte. Fia szintén hét ATP-döntőnél jár, de ezek közül csak kettőt nyert meg.

A következő lehetőség Miami lehetne, ám a héten kezdődő újabb másfél hetes ATP 1000-es torna előtt Fritzre orvosi vizsgálatok várnak. Nem lenne meglepő, ha újabb kockáztatás helyett visszalépne a tornától.

S bár a döntő után elnézést kért a makacssága miatt stábjától, Indian Wellsben Fritz kitartása kifizetődött.

Djokovics és Nadal is előrelépett

Az ATP hétfőn kiadott világranglistáján három, második helyen töltött hét után ismét Novak Djokovics áll az élen, aki visszaelőzte Danyiil Medvegyevet . Az elveszített döntő ellenére is javított, Alexander Zverevet megelőzve immár harmadik a rangsorban. A fiatalok számára ugyanakkor Miamiban esély nyílik a visszaelőzésre, Djokovics és Nadal is csak a salakszezonban játszik legközelebb.

kikerült a top 50-ből, hét helyet rontva immár csak az 55. a rangsorban. Legjobb női játékosaink pozíciója is romlott, Bondár Anna és Udvardy Panna egy, Gálfi Dalma két hellyel került hátrébb a legutóbbi rangsorhoz képest.

A WTA-ranglistát továbbra is Ashleigh Barty vezeti, Indian Wells-i tornagyőzelmével a lengyel Iga Swiatek a második helyre lépett előre.

ATP-világranglista (zárójelben az előző heti helyezés)