Így tudták meg a lázadók, hogy létezik a Halálcsillag

Ez és néhány más részlet is kiderült a Zsivány Egyeshez készült két új előzetesből.

Földi Bence
2016. 08. 17. 15:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt csütörtökön jelent meg az első önálló Star Wars-film, a Zsivány Egyes új előzetese. A YouTube-on azóta több mint tizenhatmillió megtekintésnél járó videóban sok olyan apró részlet és információmorzsa található, amelyből következtethetünk a film sztorijára – így az alábbi cikk potenciális spoilerektől hemzseg, vigyázat!

Az előzetes egy bolygóval, valószínűleg Jedhával kezdődik – utóbbiról egyelőre annyit tudni, hogy „az Erő követőinek szent földje”, amely a Birodalom számára is nagyon fontos. A rendező, Gareth Edwards egy korábbi interjúban elárulta: a Jedi-lovagok itt szerezték be fénykardjaik egyik alkotóelemét. Itt él a Donnie Yen alakította Chirrut Imwe, a vak, szerzetesnek kinéző férfi, aki nem jedi, de képes használni az Erőt. Ő az, aki egy hosszú bottal szétcsap a rohamosztagosok között, és ő az, akinek társa az Erőben nem hívő Baze Malbus – akit Csiang Ven játszik. Utóbbiról annyi derült ki, hogy a Birodalom lerombolta otthonát, így a bosszú jegyében fordul ellenük – le is néhány pár rohamosztagost egy éjszakai bevetésen. Hogy a lázadók csapata miként került ide, az nem derül ki.

Így reagált Kylo Ren

Paródiavideó az Auralnauts csapatától.

Jedhát követően a Forest Whitaker által játszott Saw Gerrera következett az előzetesben – ő az, aki szerepelt A klónok háborúja animációs sorozatban, és annyit tudunk róla, hogy egy elég radikális, már-már kamikaze terroristacsoport vezetője. Miközben vészjóslóan beszél – olyan embernek tűnik, aki számára nem maradt más, csak a harc –, egy sivatagos felszínen épült várszerűség fölött lebegő csillagrombolót láthatunk.

A következő snittben már a főhős Jyn Ersótól – akit Felicity Jones alakít – kérdezi a Lázadók Szövetségének egyik tisztje, hogy teljesen megbízható-e. Ehhez hozzátartozik, hogy Erso állítólag a Zsivány Egyest megelőző időszakban olyan törvényenkívüli volt, aki mind a Birodalom, mind a lázadók orra alá borsot tört – így van alapja a feltett kérdésnek.

Ugyan nem bíznak benne teljesen, Erso megbízást kap Mon Mothmától: az egyébként izgalmasabban vágott, négy nappal később megjelent japán előzetesből kiderül, hogy a lázadók elfogtak egy kódolt birodalmi adást, amely óriási birodalmi harci eszköz – a Halálcsillag – közelgő tesztjéről szólt, és amelyet Jyn Erso édesapja, a Mads Mikkelsen által alakított Galen küldött. Róla annyit tudni, hogy valószínűleg részt vett a Halálcsillag megtervezésében, de a szivárogtatása nyomán sejthető: nem önszántából. Jyn Erso feladata, hogy rájöjjön, miként lehet megsemmisíteni a támaszpontot – azaz megszerezze a tervrajzokat.

„Ha tényleg ezt csináljuk, szeretnék segíteni” – ezek már a Diego Luna alakította Cassian Andor százados szavai, aki, úgy tűnik, nem annyira biztos abban, hogy sikeres lesz a küldetésük. Az előzetes alapján úgy fest, ők a csapat első két tagja, akik valószínűleg egy U szárnyú géppel indulnak, hogy összeállítsák a Halálcsillag-ellenes alakulatot. Ennek harmadik tagja Andor droidja, K–2SO (Alan Tudyk). Róla annyit tudni, hogy korábban a Birodalomnak dolgozott, és elég mogorva: Ersót azért nem öli meg, mert Andor a barátjának nevezte.

Nem, nem. A Zsivány Egyesben nem hal meg sok bothan kém

A rajongók emlékeznek Mon Mothmára, aki szerint sok bothan kém hunyt el azért, hogy megszerezzék a Halálcsillag adatait. Csakhogy ezt nem az első, hanem a második Halálcsillag kapcsán mondta, méghozzá A Jedi visszatérben. Ezt nem árt újra és újra aláhúzni, ahogy közeledik a Zsivány Egyes premierje – így tett minap az Io9 is.

Andor állítása szerint régóta toboroz már a lázadók számára, jó eséllyel ezért is vetődnek el a Jedhára, ahol nyilván találni olyanokat, akik nem szeretik a Birodalmat. Ilyen a már említett Chirrut Imwe és Baze Malbus, rajtuk kívül idevalósi Bodhi (Riz Ahmed), aki szintén a Birodalomnál szolgált korábban, méghozzá pilótaként – egy snittre fel is tűnik az előzetesben.

A Halálcsillag többször is feltűnik, például egy bolygó (talán a Jedha?) fölött lebeg, egy másik képen pedig belülről látjuk, ahogy a birodalmi tisztek várják az űrállomás tesztjét. Egy újabb snittben az űrállomás kitakarja a napot – talán ekkor zajlott az az „éjszakai” bevetés is, amelynek során Baze Malbus lövöldözött. Lehet, hogy a birodalmiak idő előtt tudomást szereztek a lázadók csapatáról? A filmből minden bizonnyal kiderül, mindenesetre a Ben Mendelsohn alakította Orson Krennic igazgató tekintete elég vészjósló.

A már korábban megismert Scarif bolygó – ez szerepel a hivatalos plakáton is – ebben az előzetesben is szerepelt. Állítólag itt bányászták a Halálcsillag megépítéséhez szükséges nyersanyagokat. Baze Malbus itt is lövöldözött: egy hatalmas, rakétavetőhöz hasonlító fegyverrel találta el a Hothról már ismerős AT–AT lépegetők elődjét, egy AT–ACT-t. Van óriási robbanás is, talán egy csillagromboló csapódott a bolygóba, Jyn Ersóék pedig menekülnek U szárnyújukkal.

Apropó Erso: az előzetes egyik legjobb jelenetében ő sántikál szembe egy előtte lebegő birodalmi TIE-vadásszal. Ez egyben jelképként is felfogható: Dávid és Góliát küzdelmére utalhat. Az utolsó előtti snittben még látjuk a teljes lázadócsapatot, amelytől Erso megkérdi, hogy vele vannak-e. „A végsőkig” – hangzik a válasz Cassian Andortól, azaz tudják: könnyen lehet, hogy öngyilkos bevetésre indulnak.

És persze ott az utolsó jelenet: a Halálcsillag vörös vonalait – talán a célzó számítógép adatait – szemlélő, közben szuszogó Darth Vaderrel.

A film december 15-én érkezik a magyar mozikba.

Cikkünkhöz a The Verge, az Io9 és a Starwars.com anyagait használtuk fel.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.