Száz nap múlva jön a Zsivány Egyes – mit tudunk eddig?

Jó részét újraforgatták, nem lesz benne Jedi. Érdekességek és tudnivalók a Zsivány Egyesről.

Földi Bence
2016. 09. 06. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze száz nap – ennyi van hátra a Zsivány Egyes – Egy Star Wars-történet nemzetközi premierjéig. A magyar nézők jobban járnak, ugyanis nem december 16-án, hanem már 15-én, azaz 99 nap múlva láthatják, hogyan kaparintották meg a lázadók a Halálcsillag tervrajzait. De mit tudunk pontosan az új filmről?

Vigyázat, spoilerveszély!

A Zsivány Egyes lesz az első olyan film a Csillagok háborúja világában, amely nem az eddig ismertek sorába illik, inkább amolyan kiegészítő történet, méghozzá a klasszikus trilógia negyedik epizódjához.

Az áprilisban első előzetest kapó alkotást – ahogyan a hetedik részt, Az ébredő Erőt is – a Disney készíti. A filmet Gareth Edwards rendezi, a negyvenegy éves alkotó korábban dokumentumfilmeket csinált (pl. Attiláról, a hun királyról), majd a legújabb Godzillát. De nem ezekkel, hanem a 2010-es Monstersszel nyerte el a Disney vezetőjének, Kathleen Kennedynek a bizalmát.

A 2016. december 16-án érkező filmhez komoly sztárokat sikerült megnyerni: szerepel benne Forest Whitaker, Mads Mikkelsen és Felicity Jones is. Rajtuk kívül közepesen, vagy épp szinte egyáltalán nem ismert színészek is feltűnnek. Visszatér Darth Vader karaktere, a hangját ezúttal is James Earl Jones adja majd.

A történet legelső leírása így hangzott: „Egy csapat ellenálló harcos összeáll egy veszélyes küldetésre, hogy megszerezze a Halálcsillag tervrajzait”. A készítők ígérete szerint Jedi nem szerepel majd a filmben (bár Vader is volt az valaha ), sötét, háborús alkotást remélhetünk, amelynek hangulata némileg eltérhet a korábbi filmekétől. Zenéjét viszont nem John Williams, hanem Alexandre Desplat szerzi.

A film főszereplője Jyn Erso (Felicity Jones), aki hányatott múltját követően került a lázadók közé. Az ő feladata felkutatni a Halálcsillagot és megszerezni ennek tervrajzait. Karaktere azért is érdekes, mert a film regényváltozatának leírásából kiderül: édesapja, Galen Erso (Mads Mikkelsen) maga is részt vett a Halálcsillag létrehozásában. Galen az Alderaan bolygót is felrobbantó lézert alkotta meg.

A tudós egyébként Krennic igazgató (Ben Mendelsohn), a Zsivány Egyes főgonosza miatt került a Halálcsillag közelébe: Orson Krennic egy alkalommal megmentette Ersót, nejét, Lyrát és kislányát, Jynt. Galen ezt követően állítja Krennic szolgálatába a tudását, ám azt hiszi, csak békés célokra használják majd energiamezőkkel kapcsolatos kutatásait (a történetet kifejtő Catalyst című James Luceno-regény november 15-én jelenik meg angolul).

A fontosabb karakterek közé tartozik még Cassian Andor százados (Diego Luna), aki Jyn Erso első társa a nagy küldetés során. A veterán lázadó hírszerző tiszt az előzetesek alapján nagyon megbízik Jynben.

Cassiannak egyetlen barátja van, a korábbi birodalmi droid, K-2SO (Alan Tudyk). A törölt memóriájú K-2 elég mogorva, nem nagyon törődik az emberek érzéseivel.

Saw Gerrera (Forest Whitaker) is veterán lázadó: A klónok háborúja animációs sorozatban már feltűnt karakter az egyik legradikálisabb csoportot vezeti. Fontos megemlíteni, hogy a Halálcsillag elleni csapást megelőzően sok kisebb lázadó frakció tevékenykedett, amelyeket aztán egy szövetségbe egyesítettek.

Az egyik helyszín, a Jedha mind a Birodalom, mind a lázadók számára fontos. Egyes pletykák szerint itt ősi Jedi-templomok vannak, valamint innen szerzik be a Halálcsillag turbólézerének energiaforrását is. Innen hárman is származnak: egy korábbi birodalmi, a film idején lázadó pilóta (Riz Ahmed); a vak, Erőben erősen hívő harcművész Chirrut Imwe (Donnie Yen) és társa, az Erőben nem hívő Baze Malbus (Jiang Wen), aki hatalmas stukkerével birodalmi lépegetőkre lövöldöz.

Májusban egyre baljósabb hírek jelentek meg a Zsivány Egyessel kapcsolatban, egyenesen pánikhangulatról írtak a lapok, miután kiderült: a film negyven százalékát újra kell forgatni. Állítólag a Disney és a Lucasfilm elégedetlen volt a rendező Edwards teljesítményével, aki túl sötét hangulatú filmet készített.

Mads Mikkelsen júniusban azt mondta, hogy olyan volt Edwardsszal forgatni, mintha dán művészfilmet készítettek volna. Szerinte a rendező élő, igazinak ható jeleneteket instruált. A júliusi londoni Star Wars Celebration Europe-on is úgy tűnt, minden rendben, Edwards még arról is sztorizgatott, hogy George Lucas is járt a forgatáson.

Ám augusztusban arról cikkezett a Deadline Hollywood, hogy információik szerint a Zsivány Egyes pótforgatásain nem Gareth Edwards, hanem Tony Gilroy állt a kamerák mögött. A Disney elismerte, alkalmazzák Gilroyt tanácsadóként, aki bizonyos jelenetekbe is beleírt, de nem cserélték le rá Edwardsot.

Szóval nem tudni pontosan, félreállították-e a rendezőt, az azonban bizonyos, hogy sok jelenetet újra kellett forgatni. Ám ez önmagában nem ördögtől való: ma már szinte minden hollywoodi szuperprodukciónál előfordul, hogy többször is felvesznek bizonyos jeleneteket. A filmhez készített második előzetes azonban minden várakozást felülmúlt, ráadásul felbukkant benne maga Vader is – hosszabban itt meséltünk róla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.