A város polgármestere, Potápi Árpád köszöntő beszédében emlékeztetett a konferenciának otthont adó közel kétszázéves gimnázium gazdag nevelői múltjára, a különböző vallású és nemzetiségű diákok iránti toleranciájára, a falai közül kikerülő hírességekre. Kiemelte: az iskola öt püspököt adott a magyarországi egyházaknak, közülük négy katolikust.
Az 1806-ban németajkú evangélikusok által alapított sárszentlőrinci gimnázium 1870-ben került át Bonyhádra, egykori tanítványai között tudhatja Petőfi Sándort, Illyés Gyulát és Ordass Lajos későbbi püspököt – mondta.
Szólt az elmúlt kormányzati ciklusban elindított Arany János tehetséggondozó program fontosságáról, amelyhez a bonyhádi gimnázium Tolna megyéből egyedüliként csatlakozott, s ennek köszönhetően majdnem megkétszereződött az elmúlt négy évben a tanulók száma.
Ónodi Szabolcs iskolaigazgató az MTI munkatársának elmondta: az egyházi iskolák régi hagyománya a tehetségek gondozása. Közölte, hogy a konferencia alapgondolatát a következő kérdések indukáltál: vajon a legmodernebb kutatások alapján ugyanazt gondolja-e a tehetséggondozásról a genetika, a pszichológia, a tudomány? Mi az oktatáspolitika szándéka a tehetségekkel? Vannak-e átemelhető elemek a tehetséggondozás terén a történelmi egyházak hagyományrendszerében?
A konferencia előadói között található Czeizel Endre orvosgenetikus; Dobos Krisztina és Kálmán Attila volt oktatási államtitkárok, gyakorló iskolavezetők; illetőleg Szabados Tamás, az Oktatási Minisztérium jelenlegi államtitkára, aki egyben a konferencia védnöke is.
Boros Bánk Levente: A Fidesz-szavazók megnyugodhatnak a Tolna vármegyei időközi választás után