Egy olyan hosszú történelmi folyamat végét, mint amilyen a II. világháború volt, nem lehet egyetlen naphoz, pláne nem néhány órához kötni – jegyezte meg az InfoRádiónak nyilatkozó történész, hozzátéve, hogy ennek ellenére minden háborúban fontos befejező aktus a kapituláció.
Május 8-án 2 óra körül Alfred Jodl vezérezredes, a hitleri katonai gépezet egyik kulcsembere aláírta az antifasiszta koalíció katonai vezetői előtt, hogy a német hadsereg elismeri a vereséget, és leteszi a fegyvert. Bár ezen az aláíráson egy szovjet katonai attasé, Sztálin bizalmasa is jelen volt, a Szovjetunió első embere őrjöngve fogadta a hírt, és kikényszerítette a nyugati szövetségesekből, hogy ismételjék meg az ünnepi aktust.
Ezért másnap, május 9-én 0 óra 16 perckor, a Berlin melletti Karlshorstban, immár Zsukov marsall jelenlétében, Wilhelm Keitel aláírja a német hadigépezet vereségét igazoló okmányt – mondta Kun Miklós.
A történész szerint történelmi szempontból mindkét dátum hitelesnek tekinthető. (InfoRádió)
Többször is lezárták a II. világháborút
Bár a különböző történelemkönyvekben eltérő dátumok szerepelnek, Kun Miklós történész szerint mind a május 8-i, a május 9-i időpont hiteles.
2006. 05. 08. 15:04
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!