Az argentin orvoskutatóknak nem kellett laboratóriumokban, drága pénzen kutatniuk a kezdődő nagyothallás okait. Elég volt elvegyülni a fiatalok között vagy a metrón utazni: minden magára valamit adó fiatal füléből lóg az Mp3- vagy valamilyen korszerűbb készülék fülhallgatója. A fül-orr-gégészek szabadidős zajoknak nevezik azt a zajt, amely akkor tölti el boldogsággal a tizenéveseket, ha a bömbölő zene a mellkasukon visszhangzik, sőt „dörömböl”. Az argentin fővárosban már sok olyan 20 éves fiatalt kezelnek, akik olyankor is zúgást, belső pattogást vagy más zajt hallanak, amikor semmilyen külső inger nem indokolja.
Többek között Gabriela Pérez Raffo, a fővárosi olasz kórház orr-fül-gégésze figyelmeztette a szülőket: nem jó, hogy a gyerekek egyre fiatalabb korban kezdenek zenét hallgatni fülhallgatóval. Ennek az a bizonyítéka, hogy a fiatalok hallásmérési adatai megegyeznek az olyan felnőttekével, akik nagyon zajos munkahelyen dolgoznak. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az Mp3-as és más fülhallgatós lejátszókészülékek hangereje meghaladja a 100-115 decibelt, holott a 85 decibel az ajánlott. A kérdés már az egész világot foglalkoztatja, és az Európai Unió már figyelmeztetett is: 2020-ban minden tíz 30 éves korúból egy süket vagy nagyothalló lesz.
Az egyesült államokbeli Boston Brigham kórházának kutatói augusztusban tették közzé hasonló eredményeiket a Jama című szakfolyóiratban. Minden ötödik serdülőkorúból egy már hallássérült, számokban kifejezve 6,5 millióan.
(Clarin.com.ar – Argentína)
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját