Elkészült, november 25-én startol

Indulásra kész az újabb amerikai marsautó; a Curiosity (Kíváncsiság) két hét múlva, november 25-én startol a floridai Cape Canaveralről Atlas V-hordozórakéta „hátán” – jelentették be a NASA illetékesei.

TK
2011. 11. 11. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Curiosity kétszer olyan hosszú és legalább ötször olyan nehéz, mint a korábbi marsautók bármelyike. Az egytonnás rover a tervek szerint 2012 augusztusában landol a vörös bolygón, a marsi egyenlítő környékén lévő, 155 kilométer átmérőjű Gale-kráterben.

A csaknem kétéves misszióra érkező marsautó leszállóhelyeként a kráter közepén magasodó 5 kilométeres, rétegzett szerkezetű hegy környékét választották ki, ahol a vizes eredetet feltételező agyagásványok és szulfátok fordulnak elő. A marsjáró fedélzetén tíz műszer működik majd, közülük kettő a robotkarok által begyűjtött kőzetminták elemzését végzi. A Curiosity feladata kideríteni, hogy létezhettek-e valamikor a vörös bolygón olyan feltételek, amelyek lehetővé tették a mikrobiális életformák kifejlődését.

„Minden kész a startra” – hangsúlyozta Pete Theisinger, a NASA projektmenedzsere, hozzátéve, hogy amennyiben az időjárás vagy valamilyen más tényező megakadályozná az indítást, december 18-ig több lehetőség is lesz a kilövésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.