A Marson manőverezik majd

A Curiosity új szoftverét aktiválják a NASA szakemberei. képessé kívánják tenni a rovert a vörös bolygó felszínén való manőverezésre.

WA
2012. 08. 13. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A radióizotópos termoelektromos generátorral működő Mars Science Laboratory (Marsi Tudományos Laboratórium) komputereinek memóriája lényegesen kisebb kapacitású, mint egy átlagos okostelefoné. Az előző szoftver volt hivatott kontrollálni a Mars légkörébe érése, a leereszkedés és a landolás komplex feladatát.

Pénteken elküldte az első színes, körpanorámás képet a Marsról a Curiosity: a felvételen a távolból látszik a Gale-kráter közepén magasodó, öt kilométeres, réteges szerkezetű Aeolis-hegy, amelyhez hamarosan elindul  a NASA hatkerekű rovere.

A landolás óta a Curiosity egy sor kis felbontású képet is küldött a Földre, amelyeket a robotkar kamerájával és a veszélyjelző kamerákkal készített. Küldött egy videót is, amelyen a leszállása utolsó két és fél percét örökítette meg.

A szoftver új verziója, amelyet a Curiosity nyolc hónapos repülése során tápláltak be, lehetővé teszi a NASA mérnökei számára, hogy irányítsák a rovert, működtessék robotkarját, használják a fúrót, mintát vegyenek, lefújják a port, és egyéb feladatokra utasítsák a marsjárót. „A Curiosity immár átvehette »vezetői engedélyét«, hiszen a hatkerekű marsjárót felszíni közlekedésre terveztük” – fogalmazott Benjamin Cichy, a rover vezető szoftver- és operációs mérnöke. Szoftverfrissítésen egyaránt átesik a Curiosity fő komputere és a tartalék számítógépe. A műveletet a rover a Marson töltött kilencedik napján fejezik be.

Kemény lett volna a leszállás

A Curiosity által összegyűjtött adatok előzetes elemzése arra világított rá, hogy a marsjáró a hang sebességének 24-szeresével süvített át a vörös bolygó vékony légkörén, eközben a rá nehezedő terhelés a földi gravitáció 11-szerese volt. „Emberes űrrepülés esetében kemény lett volna a leszállás az asztronauták számára” – jegyezte meg Gavin Mendeck, aki a rover adatait felügyeli.

A Curiosity a leszállásra kijelölt terület központjától 2,4 kilométerre landolt. A Marsra érés helyét a legpontosabban Rob Manning, a rover vezető mérnöke tippelte meg.

A Mars Science Laboratory tavaly november 26-án startolt, és 566 millió kilométert megtéve augusztus 6-án szállt le a vörös bolygón. A 2,5 milliárd dolláros összköltségű program egy marsi éven, csaknem két földi éven át tart, ezalatt a marsjáró tíz műszere segítségével azt vizsgálja, hogy létezhettek-e valamikor a vörös bolygón olyan feltételek, amelyek esetleg lehetővé tették a mikrobiális életformák kifejlődését. Ugyancsak vizsgálja a Mars légkörét és geológiáját is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.