A londoni Charing Cross Kórházban ötszáz nő bevonásával hamarosan elindul a vérteszt első klinikai próbája. A résztvevők azok közül kerülnek ki, akiket a mammográfiás vizsgálat után a felvételen talált gyanús árnyékok miatt visszarendelnek.
A klinikai próbák során DNS-elemzést végeznek a levett vérmintákból, majd összehasonlítják a pozitív és negatív diagnózist kapott nők eredményét olyan DNS-markereket keresve, amelyek az emlőtumorra jellemzőek. Amennyiben a teszt klinikai próbái sikeresek lesznek, megvizsgálják annak lehetőségét is, hogy bevezethető-e a módszer a középkorú nők rutinszerű mellrákszűrésére.
„Ez az izgalmas kutatás azt jelenti, hogy valamikor egy egyszerű vérteszttel azonosíthatjuk majd a mellrák nagyon korai jeleit, ami azt jelenti, hogy a nőknek elegendő lesz évente egy vérvételre elmenni, szükségtelenné válik a mammográfiás emlőszűrés” – idézte Jacqui Shaw vezető kutatót, a Leicesteri Egyetem munkatársát a The Daily Telegraph brit napilap online kiadása.
A kutatók reményei szerint az emlőtumor igen korai jeleit felismerő teszt 5 éven belül forgalomba kerülhet. A DNS-markerek felkutatásán alapuló vizsgálati módszert tüdőráknál és bélráknál is kipróbálják a későbbiekben a Leicesteri Egyetem és az Imperial College London munkatársai.