Ők jelentik a legnagyobb veszélyt az emlősökre

Több milliárd madarat és apró termetű emlőst ölnek meg évente a macskák az Egyesült Államokban, és ezzel az egyik legnagyobb fenyegetést jelentik.

tt
2013. 01. 31. 11:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nature Communications című online folyóiratban közölt tanulmány készítőinek becslései szerint a házi macskák (Felis catus) évente 1,4-3,7 milliárd madár és 6,9-20,7 milliárd emlős halálát okozzák az Egyesült Államokban. Az adatok azt mutatják, hogy több állat pusztul el évente az országban a macskák karmai között, mint közúti balesetben vagy mérgezésben – adta hírül a BBC News.

A háziasított macskák gyilkos ösztönének hatását korábban már számos szigeten megfigyelték. Ezeken a területeken a macskák az emberekkel együtt vadászva szemezgetnek a helyi vadvilág kínálatából eddig 33 faj globális kipusztulását okozva. A kontinenseken végzett pusztításuk mértékét azonban nehéz volt nyomon követni.

A washingtoni Smithsonian Conservation Biology Institute (SCBI) kutatói és az amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálat (USFWS) munkatársai most olyan tanulmányokat vontak alapos elemzés alá, amelyek a macskák ragadozó hajlamát vizsgálták. Eredményeik szerint a macskák által elkövetett pusztítás mértéke jóval nagyobb, mint azt a korábbi tanulmányok sugallták: a doromboló négylábúak több mint négyszer annyi madár halálát okozták eddig, mint azt korábban becsülték a szakemberek.

A macskák az Egyesült Államokban őshonos madarakra, köztük a vándorrigóra (Turdus migratorius), valamint az erdei cickányhoz, mezei pocokhoz, mókushoz és nyúlhoz hasonló apró emlősökre jelentik a legnagyobb veszélyt. Mint Pete Marra, az SCBI munkatársa hangsúlyozta, a mostani tanulmány eredményei azt sugallják, hogy a macskák jelentik az egyik legsúlyosabb fenyegetést az Egyesült Államok vadvilágára nézve.

A szakemberek szerint a gazdátlan macskák, vagyis az elkóborolt, vadon vagy farmon élő példányok nagyjából háromszor több állatot ölnek meg, mint a házi kedvencként tartott társaik, ám utóbbiak szerepe sem elhanyagolható, ezért gazdáiknak jóval több erőfeszítést kellene tenni annak érdekében, hogy valamelyest kordában tartsák négylábúikat.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.