Alzheimer-kór: már 40 évesen érdemes orvoshoz fordulni?

Egyszerű feledékenység vagy a lopakodó Alzheimer-kór okozta szellemi hanyatlás? Mikor és milyen orvoshoz érdemes fordulni?

kn
2013. 04. 05. 23:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok ember számára az jelenti a legnagyobb gondot, hogy öregkorára nem ura többé az értelmének. Az Alzheimer-kórban szenvedők száma drámaian növekszik: a szakértők szerint csak Németországban 300 ezer új esettel kell számolni évente. Hiába az intenzív kutatások: még mindig nem lehet gyógyítani ezt a lopakodó agyi betegséget. Vannak gyógyszerek, amelyekkel a kór némileg elodázható, éppen emiatt a szakértők arra intik a betegeket, hogy már az első tünetek jelentkezésekor forduljanak orvoshoz. Jó, jó, de milyen orvoshoz érdemes fordulni és mikor?

A lopakodó kór 50-60 éves kor környékén ütheti fel a fejét, vannak esetek, amikor még korábban. A betegség nagyon lassú lefolyású, van, hogy 25 évig is eltart. Az első tünetek a 60. életév betöltése előtt nem igazán szoktak jelentkezni. A legfrissebb adatok szerint a 65-69 év közöttiek 1,2 százalékát, míg a 70-74 év közöttiek 3,8 százalékát, addig a 90-es éveiket taposók 35 százalékát érinti. Kínában a százévesek 50 százaléka szenved az Alzheimer-kór okozta szellemi elbutulásban. A betegség kockázata nagyobb a nők körében, ez a tény a szebbik nem hosszabb várható élettartamával magyarázható.

Alvászavar is utalhat az Alzheimer kórra – számoltak be a St. Louis-i Washington Egyetem Orvosi Karának kutatói a JAMA Neurology márciusi számában közzétett tanulmányukban. A legújabb kutatás szerint az olyan embereknél, akik az Alzheimer-kór magas genetikai kockázatával rendelkeznek, a magas vérnyomás is elősegítheti a betegségre jellemző agyi plakk-képződést. 2040-re a tízmilliót is elérheti az Alzheimer-kórban szenvedők száma Európában. Jelenleg több mint hatmillió 65 év feletti ember szenved a gyógyíthatatlan betegségben.

Hogy érdemes-e már 40-50 éves korban is orvoshoz fordulni, ha attól tartunk, hogy megbetegedtünk? A szakértők szerint ekkor még nincs értelme, ugyanis ebben a korban még nem mutathatók ki a betegség közvetlen nyomai a szervezetben. Annak azonban, akinek a családjában sok Alzheimer-kórban szenvedő beteg van, így halmozottan veszélyeztetett genetikailag, érdemes orvosi segítséget kérnie, pláne akkor, ha érzi magán, hogy egyre feledékenyebb.

Az Alzheimer-kór nem az a klasszikus értelemben vett örökletes betegség, de minél közelibb hozzátartozónk beteg, annál valószínűbb, hogy mi magunk is küzdeni fogunk a kórral. Nagyon fontos, hogy minél hamarabb orvoshoz forduljunk, ugyanis ha már az agy 50-60 százaléka sérült, már nagyon nehéz a meglévő kezelési lehetőségekkel eredményeket elérni. A kutatók szerint a betegség kitörésének megakadályozása és a kór pozitív lefolyása szempontjából nagyon fontos, hogy a diagnózist minél hamarabb felállítsák.

Legelőször a háziorvoshoz érdemes fordulni, amennyiben ő nem veszi komolyan a panaszokat, mindenképpen ragaszkodni kell ahhoz, hogy szakorvoshoz (neurológiára vagy pszichiátriára) küldjön a háziorvos. A kór legnagyobb kockázata az életkor: minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb a valószínűsége az Alzheimer okozta szellemi hanyatlásnak. További kockázati tényezők lehetnek a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vagy rosszul beállított vérnyomás, cukorbetegség, jelentős túlsúly vagy éppen a dohányzás.

Az egyszerű feledékenységet és az Alzheimer okozta szellemi hanyatlást az különbözteti meg, hogy míg a normális feledékenység szituációhoz köthető (nem tudjuk, hogy bezártuk-e az ajtót), addig a nem normális feledékenység nem köthető szituációhoz, hanem állandósul és nem múlik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.