Ezt kell tudni az egy méter magas, 25 kilós emberekről

A rossz feltételek miatt, a jobb túlélési esélyek reményében válhattak törpévé az indonéziai Flores szigeten több mint 12 ezer éve élt emberek.

kn
2013. 04. 18. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nem hivatalosan – Tolkien A Gyűrűk ura című regényére való utalással – hobbitnak is nevezett apró emberek eredetéről és anatómiájáról heves vita folyik, amióta néhányuknak a megkövült maradványait 2003-ban felfedezték. Külön faj, vagy más emberszabásúak leszármazottai, s ha igen, kiké?

Japán kutatók szerint, akik rétegfelvételeket készítettek egyikük koponyájáról, a floresi ember feltehetően a helyi evolúció eredményeként jött létre. Az eltűnt Homo erectus (felegyenesedett ember) leszármazottja lehetett, és fokozatosan kisebbedett a nemzedékek során, hogy alkalmazkodjon a szűkös forrásokhoz.

A szigeti törpeség nevű jelenség jól ismert állatoknál. A valaha Madagaszkáron élt törpevízilovak agya 30 százalékkal kisebb volt, mint ahogyan a termetüknél fogva elvárható lett volna.

A barlangban talált maradványoknak köszönhetően kiderült, hogy a floresi ember vadászó életmódot folytatott, és törpeelefántokkal táplálkozott, amelyek feltehetően az övéhez hasonló fejlődésen mentek keresztül.

„Elképzelhető, hogy egy jávai Homo erectus vándorolt át egy magányos szigetre, ahol a szigeti törpeség következtében Homo floresiensisszé alakult át” – vélte Kaifu Juszuke, a tokiói Nemzeti Természeti és Tudományos Múzeum munkatársa, aki a brit tudományos akadémia Proceedings című folyóiratában jelentette meg a tanulmányát.

A „hobbitok” agya a japán tudósok modellezése szerint 426 köbcentiméter, a Homo erectusé 860, a mai emberé pedig 1300 köbcentiméter. A kis méret tehát az évezredes alkalmazkodás következménye lehetett.

A tudósok másik magyarázatot is kínálnak a túlzottan kis testméretre és a kisfejűségre: eszerint ezek a hobbitok a Homo erectusnál primitívebb emberszabásútól, a kisebb aggyal rendelkező Homo habilistől (ügyes embertől) származnak. Arra azonban nincsen bizonyíték, hogy ez az afrikai előember betette volna a lábát Ázsiába.

A floresi ember kisfejűsége (mikrokefália) idegbetegség, a kretinizmus következménye is lehetett, amelyet a jódszegény táplálkozás válthatott ki. Lehet, hogy törpék voltak, de a vadászathoz, a tűzgyújtáshoz nem voltak buták, ahogy ahhoz sem, hogy kőszerszámokat használjanak zsákmányuk feldarabolásához – érvelnek gyakran az utóbbi teória elvetői.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.