Először hajtottak végre a világon prosztataeltávolítást hibás gén miatt – egy brit üzletember prosztatáját távolították el, megelőzendő a rák kialakulását. Az 53 éves férfi – akinek kilétét nem hozták nyilvánosságra – a hibás BRCA2 gént hordozza, amelyet a mell- és a prosztatarák agresszív formájával hoznak összefüggésbe. A megelőzés céljából végrehajtott műtét jelentősen csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát – olvasható a The Daily Telegraph brit napilap honlapján.
Hogy megelőzze a mellrák kialakulását, levetette melleit Angelina Jolie. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.
A mellrák megelőzése miatt eltávolítani az emlő mirigyállományát erős szélsőségnek számít, Magyarországon nem bevett gyakorlat. A betegség genetikájáról és megelőzéséről szakértővel beszélgettünk.
Nagy port kavart Angelina Jolie melleltávolításról hozott döntése. Elegendő a biztonságos betegkövetés és gondozás, vagy szükség van drasztikus beavatkozásra? Az egész nem más, mint puszta üzlet? Szakértőnket kérdeztük.
Angelina Jolie amerikai színésznő egy hete osztotta meg a közvéleménnyel a The New York Times amerikai napilapban, hogy kettős emlőeltávolításon esett át, miután a BRCA1 jelű gént mutatták ki nála, amely édesanyjánál halálos mellrákot okozott.
A brit üzletember közölte, hogy el akarta kerülni rokonai sorsát, akik vagy emlő-, vagy prosztatarákban szenvedtek. Az orvosok kezdetben vonakodtak a műtét végrehajtásától, mivel a prosztataeltávolítás súlyos következményekkel jár: a beteg nemzőképtelen lesz, a műtét állandó inkontinenciát és szexuális működési zavart okozhat.
Az orvosokat végül az győzte meg a műtét szükségességéről, hogy a szövettani vizsgálatok mikroszkopikus rosszindulatú változásokat mutattak. A szakembereket meglepte az, hogy a műtét után a prosztata vizsgálatakor felfedezték a rák jelenlétét.