Nagy port kavart Angelina Jolie döntése, hogy a mellrák kialakulását megelőzendő levetette mindkét mellét. Az orvosok úgy becsülték, hogy a híres színésznőnek a hibás gének jelenléte miatt 87 százalék esélye van a mellrákra. „Úgy döntöttem, hogy megelőzésként annyira minimalizálom ezt a kockázatot, amennyire csak lehet” – indokolt Jolie. A megelőző drasztikus műtétről azonban megoszlanak a vélemények.
„A mellrák megelőzése miatt eltávolítani az emlő mirigyállományát terhelő genetikai eltérés esetén talán szélsőségnek számít, Magyarországon nem bevett gyakorlat” – mondta el az mno.hu-nak dr. Borbényi Erika. „Ugyanakkor nagyon fontos, hogy mindig az adott embert, annak személyiségét, körülményeit kell nézni” – hangsúlyozta a Semmelweis Egyetem onkológus klinikai főorvosa. Ha valaki nemrég temette el 56 évesen, tíz éven keresztül a mellrákkal küzdő édesanyját, hat kicsi gyermeke van, akikről gondoskodnia kell, akkor a döntés valamelyest érthető – utalt a filmcsillagra dr. Borbényi Erika. A szakértő úgy véli, hogy ha valaki folyamatosan a mellráktól tart, annak markáns genetikai háttere miatt, az rossz immunológiai státuszt eredményezhet, amely tovább emelheti a betegség rizikóját. Így előfordulhat, hogy ez a fajta drasztikus beavatkozás eredményesebb lesz az egyéb megelőző intézkedéseknél – tette hozzá.
Nagyon fontos a preferencia, az érintett páciens egyedi szempontjai, ugyanis a beteg is tagja a több tudományág szakértőiből álló, úgynevezett multidiszciplináris csapatnak. A szakértői csapat (onkológus, sebész, molekulárpatológus, radiológus, pszichológus, esetleg életmód-tanácsadó) elmond a páciensnek minden információt, mérlegelve az összes szempontot, javaslatot tesz, de a döntést a beteg maga hozza meg.
A genetika nem fátum, de elég erősen rizikóemelő tényező lehet – emelte ki a szakértő. Vannak, akiknél a mellrákért felelős génpár mindkét tagja hibás – mint Angelina Jolie esetében is –, mégsem alakul ki az élete során rák, bár nagyon nagy rizikónak vannak kitéve; és lényegesen többen vannak, akiknek nincs ilyen fajta génhibájuk, és mégis megbetegszenek emlőrákban – hangsúlyozta a főorvos. Ennek ellenére, bár hazánkban nem bevett gyakorlat, dönthet a páciens a drasztikus műtét mellett, ha rendelkezik ezzel a markáns genetikai háttérrel. „A műtétet és az azt követő plasztikát – bizonyos szintig, nyilván az extrákat nem – egyedileg mérlegelve a jogos igényt és az onkoteam javaslatát, elképzelhető, hogy az OEP támogatja” – mondta dr. Borbényi Erika. A szakértő szerint azonban nem kell attól tartani, hogy emiatt választanák a nők ezt az eléggé drasztikus megelőző eljárást, mivel ez a döntés csak akkor lehetséges, ha az a szakcsoport véleménye szerint is helytálló.
Angelina Jolie a héten felfedte, hogy kettős emlőeltávolításon esett át, hogy megelőzzék a mell- és petefészekrák kialakulásának kockázatát. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét. Élettársa melleltávolítása kapcsán Brad Pitt is megszólalt: hősiesnek tartja Angelina Jolie-t.
Több mint százezer fő bevonásával a világ legnagyobb tanulmányát készítették el a mell- és a petefészekrák témájában a Bécsi Egyetem: találtak egy gént, amelynek az elváltozása jelentősen növeli a mell- és a petefészekrák kialakulásának kockázatát.
Jóval kisebb a petefészekrák kialakulásának kockázata azoknál az anyáknál, akik szoptatják kisbabáikat, és minél hosszabb ideig táplálják természetes módon a gyermekeiket, annál nagyobb védelmet alakítanak ki a betegséggel szemben, állítja egy kutatás.