A gutaütés olyan, mint egy villám: áthatol az agyon, ezáltal 32 ezer idegsejtet rombol le másodpercenként. Mintegy 270 ezer ember éli át évente Németországban. Még a babák is érintettek lehetnek már az anyaméhben is. A Német Agyvérzés Alapítvány három új módszert nevezett meg, amelyek visszaadhatják a reményt.
A gutaütés a legtöbb esetben nem más, mint egy agyi infarktus. A vérrög a kis artériában marad, eltömíti azt, az oxigén-utánpótlás megszűnik, ezáltal az érintett terület az agyban már nem működik. A legfontosabb és még mindig a legsikeresebb kezelési mód a vérrög gyógyszerekkel, véralvadást gátló szerekkel való feloldása. Ennek a kezelésnek a stroke megtörténte után legkésőbb négy és fél órával meg kell történnie.
A hazánkban egyik vezető halálokként számon tartott stroke ellen a magyar orvosok hősies harcot vívnak, de vajon elég információnk van a betegségről? Hogyan előzhetjük meg az agyi érkatasztrófát, és mit kell tenni akkor, ha az agyinfarktus vagy agyvérzés tüneteit észleljük? – a témáról bővebben itt olvashat.
Világszínvonalú módszerek, kiváló szakemberek – többek között ezekkel a szavakkal jellemezhető hazánkban a stroke kezelése. A súlyos kórállapot idehaza rengeteg embert érint, ugyanakkor, mint az a témában rendezett pécsi konferencián kiderült: hiába a remek szakmai háttér, számos probléma jelentkezik, amely akadályozza a megfelelő ellátást.
A véralvadásos szereken túl vannak újabb módszerek is, ilyen például az agyi katéterezés, ami különösen alkalmas nagy vérrögök esetén. Ennek a módszernek a lényege, hogy egy vékonyka, kis csövet, úgynevezett katétert tolnak a fő ütőéren keresztül egészen az agy elzárt területéig. Ennek segítségével megnyílik az elzárt terület, a háló pedig összekapcsolódik a vérröggel. A csövecske visszahúzásánál a vérrög a hálóban marad, onnan pedig a csövön keresztül távolítják el.
A módszernek vannak rizikói is: a vérrög széteshet, az ér szétdurranhat, vagy túl hosszú ideig tart a katéter felvezetése az elzárt területig. Éppen ezért a módszert még vizsgálják.
A betegek többségének a gutaütést követően véralvadást akadályozó gyógyszereket kell szedniük. Vannak hatóanyagok, amelyek nemrégen kerültek a piacra, ilyen például a Dabigatran, a Rivaroxaban és az Apixaban. Ezeknek hasonló a hatása a már ismert Warfarinéhoz, de vannak előnyei: megbízhatóbban szabályozza a véralvadást, az érintetteknek nem kell olyan gyakran orvoshoz járniuk. Ezenfelül a korábban igen gyakori mellékhatás, az agyvérzés az új hatóanyagnak köszönhetően ritkább.
Az Európai Unió tudósaiból álló csapat jelenleg azt kutatja, hogy az agy hűtése hogyan hat a gutaütéskor.