Megfejtették a titkot: ezért élnek tovább a nők

A nők azért élnek hosszabb ideig, mint a férfiak, mert immunrendszerük lassabban öregszik. Szakértők szerint ez nem meglepő.

kn
2013. 05. 16. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nők azért élnek hosszabb ideig, mint a férfiak, mert immunrendszerük lassabban öregszik – derítette ki egy japán tudósok által publikált tanulmány. Amint az idők során az immunrendszer egyre gyengül, a férfiak egyre fogékonyabbak lesznek a betegségekre, ami megrövidíti életkilátásaikat. Az immunfunkció ellenőrzése jelzést adhat az ember valódi biológiai koráról – ismertette az Immunity & Ageing című folyóiratban megjelent tanulmányt szerdán a BBC hírszolgálatának honlapja.

Az immunrendszer védi meg a szervezetet a ráktól és a fertőzésektől, ugyanakkor ha működésében zavar áll be, maga is megbetegedést okozhat. A japán kutatók annak jártak utána: vajon az immunrendszerben a korosodás következtében bekövetkező változások felelőssé tehetők-e azért, hogy a nők életkilátásai hosszabbak, mint a férfiaké.

A Tokiói Orvosi és Fogorvosi Egyetem tudósai, Hirokava Kacuiku professzor vezetésével 356 egészséges, 20-90 éves férfi és nő vérmintáit elemezték. Megmérték a fehérvérsejtek és az immunválaszban szerepet kapó citokinek mennyiségét. Ahogy azt a korábbi tanulmányok is bizonyították, az életkor növekedésével mindkét nem esetében csökken a fehérvérsejtek száma. A figyelmesebb vizsgálat azonban kiderítette, hogy az immunrendszer szempontjából két kulcsfontosságú komponensben – a fertőzéstől védő T-sejtek és az antitesteket termelő B-sejtek tekintetében – különbség található férfiak és nők között.

Vizsgálat alá vették a világ legöregebb nőjét, a 115 éves asszonytól a hosszú élet titkát akarják megtudni japán gerontológusok. A korrekorder szerint hiába a tudósi igyekezet, őt nem könnyű utánozni.

 

A mediterrán étrend jelentősen, hozzávetőleg 30 százalékkal csökkenheti az akut szív- és érrendszeri betegségek kockázatát az erre hajlamos embereknél – derült ki spanyol tudósok átfogó vizsgálatából.

 

A legújabb kutatás szerint az omega-3 zsírsavakban gazdag halak rendszeres fogyasztása meghosszabbíthatja az életünket.

 

Minden évben nő az idősek száma, köszönhetően a fejlett országok adta lehetőségeknek, és a modern orvostudománynak. Sokak szerint azonban nem olyan vonzó a hosszú élet.

A T- és B-sejtes limfociták aránya gyorsabban csökken a férfiakban, és az idő előrehaladtával a férfiak esetében két citokin szintje is nagyobb visszaesést mutat. Az immunrendszer fertőzésekkel szembeszálló kétféle sejtje – a CD4 T-sejtek és a természetes ölősejtek – száma az öregedéssel növekedést mutat, ugyanakkor a nőknél jobban nő az arányuk, mint a férfiaknál.

A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy egy személy immunológiai paraméterei jelezhetik valódi biológiai korát. Egyúttal a vizsgálat eredményeként kijelentették: „az, hogy az immunológiai paraméterek hanyatlása lassabb a nőkben, mint a férfiakban, konzisztens azzal a ténnyel, hogy a nők tovább élnek, mint a férfiak”. Tom Kirkwood professzor, a Newcastle Egyetem szakértője ugyanakkor rámutatott, hogy a japán kutatás eredménye értékes ugyan, de nem igazán meglepő. Mint monda: a nők immunrendszerének lassabb öregedése inkább azzal függ össze, hogy általában lassabban öregszik a szervezetük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.