A cél, hogy a rákot úgy lehessen gyógyítani, mint egy krónikus betegséget – hangzott el Chicagóban, ahol a rákgyógyítással foglalkozó orvosok a tumorterápia jövőjéről tanácskoztak. A világ legnagyobb és legismertebb onkológuskonferenciáján 30 000 orvos vett részt, 2700 tanulmány jelent meg és 180 előadást lehetett meghallgatni.
A rák mindennapos gyógyításában továbbra is központi szerepet játszik a klasszikus műtéti terápia, a kemoterápia és a sugárkezelés. Tény, hogy ezelőtt sohasem volt ennyi sikeres és ígéretes rákterápia, mint ma. Csaknem az összes újítás a tumorbiológiára alapoz: az új hatóanyagok a tumor fejlődését igyekeznek megakadályozni. Más összetevők célja, hogy az immunrendszernek ne lehessen meglepetést okozni a tumorsejtekkel. Ha már a rák nem akadályozható meg és nem gyógyítható, a cél, hogy legalább uralható krónikus betegség legyen. Jelentősen hosszabb élettartam, és magasabb életszínvonal az előrehaladott rákos megbetegedésben szenvedőknek – ezek a legújabb gyógyszerek kiemelkedő sikerei.
Egy előrejelzés szerint az Egyesült Királyságban folyamatosan növekszik a rákos betegek száma, várhatóan 2020-ra eléri a lakosság mintegy felét. A folyamatos növekedés legfőbb okozójának azt a tényt tartják, hogy az emberek egyre hosszabb ideig élnek.
Hogy megelőzze a mellrák kialakulását, levetette melleit Angelina Jolie. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.
Kedvező hatással vannak a monoklonális, azaz klónozással előállított antitestek az agydaganat agresszív formáira is. Több mint egymillió rákos beteget kezeltek már a bevacizumab nevű monoklonális antitest-hatóanyaggal, közülük sokakat sikerrel.
A célzott rákterápia kezelésének ötletei szinte ömlenek a laboratóriumokból és a gyógyszeriparból. Annak eldöntése, hogy melyik módszer a legalkalmasabb a tumorsejtek megrohamozására, a biotechnológia magasabb szintjén történik. Minden fejlesztés mögött rengeteg tudás, nagy technikai erőfeszítés és sok pénz van. Az onkológusok számára különösen fontos a gyakorlat. Indiában egy tanulmány során például arra jöttek rá a szakértők, hogy egy egyszerű, költséghatékony ecetsav-teszt két évente képes harmadával csökkenteni a méhnyakrák kockázatát.
Vannak persze más vizsgálatok is, amelyek a modern high-tech rákgyógyításhoz kapcsolódnak. Egy vizsgálat például bebizonyította, hogy néhány újabb hatóanyaggal rendelkező gyógyszer a szokásos kemoterápiával alkalmazva meghosszabbíthatja az előrehaladott méhnyakrákban szenvedő nők életét.
Egy másik gyógyszer pedig az elmúlt negyven év első olyan készítménye, amely pozitív hatással van bizonyos típusú pajzsmirigyrák kezelése során. Előzetes eredmények szerint a gyógyszer meghosszabbítja a progressziómentes időszakot azoknál a betegeknél, akiknél a rák nem reagál a hagyományos radioaktív jóddal történő kezelésre.