Riasztó tanulmány sokkolja a szülőket: rákot okoz a CT

Riasztó adatok sokkolják a szülőket: gyerekek ezreinek okoz rákot a CT. Legalábbis ezt állítja egy kaliforniai szakértő.

Konopás Noémi
2013. 06. 14. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Riasztóak az Amerikai Egyesült Államok adatai, miszerint az évente közel négymillió, gyermekeken végzett CT-vizsgálatok csaknem 5000 rákos megbetegedést okoztak. Ma már a CT-vizsgálatok nélkül az orvostudomány elképzelhetetlen, ám ezt a képet az amerikai kutatók legújabb vizsgálata viták kereszttüzébe helyezheti, mivel a CT állításuk szerint gyerekek ezreinek okozott rákot. Legalábbis a kaliforniai Davis Egyetem tudósa, Diana Miglioretti szerint, aki legújabb kutatását a Jama Pediatrics című szaklapban publikálta.

 

A komputertomográfia, vagyis a CT a hagyományos röntgen-átvilágítási technika továbbfejlesztése – írja a Wikipédia. A CT-vizsgálat röntgensugarakat használó eljárás, emiatt minden esetben mérhető, kimutatható egészségügyi kockázattal jár – hívta fel a figyelmet Turóczy Gergely radiológus szakorvos.

A tanulmány szerint a megbetegedések száma csaknem kétharmadával csökkenthető a sugárzás mennyiségének minimalizálásával és azzal, ha az orvosok tartózkodnak a felesleges vizsgálatoktól. Noha Németországban a gyerekeket ritkábban vizsgálják CT-vel, de még ott is szükség van a vizsgálatok optimalizálására – emelte ki a tanulmányt végző szakértő.

A CT jelzéseket ad arról, hogy hol vannak a belső sérülések, de a sugárdózis az eszköz használata során 100-500-szor nagyobb, mint egy normális röntgen esetén. 1996-tól 2005-ig csaknem megduplázódott a 14 éven alatti gyerekeken végzett CT-vizsgálatok száma. Ez azért is aggasztó, mert a fiatalok különösen érzékenyek a sugárzásra, és náluk a rák rizikója magasabb a további hosszabb élettartamuk miatt, miatt a felnőtteknél.

A kutatók úgy saccolják, hogy a CT okozta rákos megbetegedések 62 százalékkal csökkenthetők. Ha a 25 százalékos sugáradagot normál dózisra mérsékeljük, már csak azzal 43 százalékkal csökkenthetők a jövőbeni rákos megbetegedések. Számos vizsgálat egyszerűen fölösleges vagy más egyéb szelídebb vizsgálattal, mint például ultrahanggal, vagy a mágneses tomográfiával helyettesíthető – hangoztatta Miglioretti.

A kutatók úgy becsülik, hogy életkortól függően 300-390 has- és medence-CT-vizsgálatonként egy rosszindulatú daganat keletkezik a gyerekeknél, míg 330-480 mell-CT-nként és 270-800 gerinc-CT-nként.

Németországban a figyelem középpontjába kerültek a gyerekeken végzett felesleges CT-vizsgálatok. Noha vannak referenciaértékek, amelyeket az orvosoknak meg kell célozniuk, de arra mindenképpen figyelniük kell, hogy a vizsgálat rizikója ne haladja meg annak hasznát. „Az elmondottakat ellensúlyozva a CT-nek olyan pozitív tulajdonságai is vannak, mint a mással össze nem hasonlítható képminőség és a sebesség” – hangsúlyozta Christoph Heyer, egyetemi professzor.

A tanulmány magyarázatot talált arra, hogy mennyire fontos a sugárdózis beállítása külön a gyermekeknél (kevesebb) és a felnőtteknél (több). „Ha ennek beállítására minden egyes lehetőségnél figyelünk, akkor akár 90 százaléknyi dózist tudunk megspórolni” – tette hozzá a gyerekradiológus. A sugárdózissal való spórolás azonban magas szintű szakmai felkészültséget követel meg a radiológusoktól.

„A CT-vizsgálat röntgensugarakat használó eljárás, emiatt minden esetben mérhető, kimutatható egészségügyi kockázattal jár” – mondta el az mno.hu-nak dr. Turóczy Gergely. A CT-vizsgálat egészen extrém esetben – ha hónapokon keresztül sűrű egymásutánban készül – rosszindulatú daganatot okozhat – tette hozzá a radiológus szakorvos. „A gépek automatikusan szabályozzák a sugármennyiséget, de szükség esetén azt kézi irányítással is csökkenteni vagy növelni lehet” – válaszolta a szakértő arra a kérdésre, hogy lehet-e gyerekeknél csökkenteni az adott dózist. „A sugármennyiség mérséklésekor zajosabb, azaz kevésbé részletes és finom lesz a kapott kép, ez akár diagnosztikus nehézséget is okozhat, de nem követel extra szakértelmet” – fejtette ki.

Mint elmondta: a korszerű megoldást nemcsak a sugárdózis csökkentésében látja, hanem alapvetően abban, hogy az orvosok jól meggondolják, hogy egyáltalán szükség van-e az eljárásra. Mióta felfedezték a röntgensugárzást, az orvosi eredetű röntgensugárzás társadalmi szinten kimutatható dózist jelent – emelte ki. Minden egyes beavatkozásnak – legyen az műtét, CT-vizsgálat, vagy akár egy Aspirin bevétele – egészségügyi hatása és kockázata van, ezért mindig át kell gondolni, hogy a kockázat megéri-e a vélhető hasznot – mondta a szakértő. Egy tüdő-CT-t például akkor éri meg megcsinálni, ha komoly az esély arra, hogy a páciensnek tüdőbetegsége van, a szűrő jellegű CT-vizsgálatok véleménye szerint túl nagy sugárdózissal, és járulékos veszéllyel járnak, a korszerű módszerek dacára is.

A mammográfia is – évtizedes időtávban – okozhat rosszindulatú daganatot, de az így kialakult esetek száma eltörpül az ezzel a módszerrel időben megtalált, majd éppen emiatt jól gyógyítható, egyébként tünetmentes daganatos esetek számához képest – fejtette ki a radiológus. Mint ismert, nyilvánosságra hoztak egy tanulmányt, amely azt állította, hogy a mellrákszűrés nem csökkentette a mellrák okozta halálozások számát. A szakember szerint néhány évente jelennek meg efféle tanulmányok, de alapos utólagos áttekintésük során kiderült, hogy eddig mindig módszertani hiba miatt kapták a kutatók a mellrákszűrés haszontalanságára vonatkozó eredményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.