A kutatás korai szakaszát követően úgy tűnik, az MX2 nevű gén kulcsszerepet játszik a HIV kontrollálásában az emberi sejtekben. Ennek ismeretében a szakemberek új, kevésbé toxikus gyógyszereket dolgozhatnak ki – olyanokat, amelyek a szervezet természetes védekezőképességét fogják munkára és mobilizálják a vírussal szemben.
Noha még több évi kutatás vár rájuk, Mike Malim, a londoni egyetem kutatásának társvezetője rendkívül izgalmasnak nevezte az eredményeket, amelyek az eddig rendelkezésre álló ismereteket meghaladó információkkal szolgálnak arról, hogy a HIV miként lép kölcsönhatásba az immunrendszerrel.
Több mint 30 évvel az AIDS vírusának azonosítása után a szakértők esélyt látnak arra, hogy a betegség gyógyíthatóvá váljon.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma pályázatot hirdetett a HIV-, illetve AIDS-megbetegedések megelőzésében szerepet vállaló civil szervezetek számára.
Nemrégiben elképesztő eredményt értek el az orvosok Mississippi államban: sikerült kigyógyítani egy kislányt a HIV-fertőzésből. Az eredmény szenzációs, mert a globális járvánnyá terebélyesedett fertőzés felfedezése óta eltelt 32 év során ez mindössze a második eset, hogy valakit teljes mértékben sikerült meggyógyítani.
„Mindeddig nagyon keveset tudtunk az MX2 génről, de most már ismerjük lehetséges antivirális funkcióját és azt, hogy kulcsszereplő a HIV életciklusának sebezhetőségében” – fogalmazott közleményében Mike Malim.
Világszerte hozzávetőleg 34 millió HIV-fertőzött él, többségük a szegény és a fejlődő országokban. Ugyan – főként a tehetős államokban – sok hatásos gyógyszer áll rendelkezésre, amelyek hosszú életet biztosítanak a HIV-betegeknek, a szereknek gyakran mégis mellékhatásaik vannak és hosszú távon a gyógyszer-rezisztencia is gondot jelenthet.
Kutatásukban Malim és társai emberi sejteken végeztek laboratóriumi vizsgálatokat. A HIV vírust egyfelől olyan sejtekbe juttatták be, amelyekben az MX2 „be volt kapcsolva”, másfelől pedig olyanokba, amelyekben nem, vagy „le volt halkítva”. Kiderült: azokban a sejtekben, amelyekben az MX2 le volt halkítva, az AIDS-et okozó vírus szaporodni és terjedni kezdett, azokban viszont, amelyekben be volt kapcsolva, nem volt képes ugyanerre.
Mike Malim szerint eredményeik arra utalnak, hogy az MX2 „kulcsjátékos” a vírus ellenőrzésének megteremtésében a HIV-vel élő emberek szervezetében, és ennek az új információnak az ismeretében két lehetséges út is adódik a gyógyszerfejlesztésre a gén felhasználásával.
„Egyrészt lehetséges kifejleszteni egy MX2 szerepét utánzó molekulát, másrészt egy olyan gyógyszert, amely aktiválja a gén meglévő természetes képességeit” – fogalmazott.