A jelenségre a Meteorológiai Világszervezet (WMO) hívta fel a figyelmet az ENSZ varsói klímakonferenciáján szerdán bemutatott tanulmányában. A szervezet a jelentésben abból indult ki, hogy 2013 a tíz legmelegebb év egyike az időjárási mérések 1850-es kezdete óta.
Január és szeptember között a hőmérséklet világszerte 0,48 Celsius-fokkal volt az 1960-as és 1990-es évek közötti időszak átlaga fölött. Ausztráliában, Japánban, Kínában és Dél-Koreában rekordhőmérsékleteket mértek a nyáron.
„Még ha az egyes ciklonok kialakulása nem is vezethető vissza közvetlenül a klímaváltozásra, a tengerek magas vízállása miatt nagyobb az árhullámok esélye. A tragikus következményeket láthattuk a Fülöp-szigetek esetében” – hangoztatta Michel Jarraud, a világszervezet főtitkára. A klímaváltozás nemcsak a hőmérsékletre hat, hanem szárazságokat, áradásokat és extrém esőzéseket is előidéz – fejtette ki a szakértő.
A szervezet jelentése szerint a tengerek vízszintje 2013-ban rekordmagasságot ért el. 1993 óta évente átlagosan 3,2 milliméterrel növekedett a tengerszint, ez kétszerese a 20. században mért évi átlag 1,6 milliméteres növekedésnek.