Tájfun: így még nem pusztított a klímaváltozás

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) figyelmeztetése a Fülöp-szigeteki katasztrófa kapcsán.

tt
2013. 11. 15. 14:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenségre a Meteorológiai Világszervezet (WMO) hívta fel a figyelmet az ENSZ varsói klímakonferenciáján szerdán bemutatott tanulmányában. A szervezet a jelentésben abból indult ki, hogy 2013 a tíz legmelegebb év egyike az időjárási mérések 1850-es kezdete óta.

Január és szeptember között a hőmérséklet világszerte 0,48 Celsius-fokkal volt az 1960-as és 1990-es évek közötti időszak átlaga fölött. Ausztráliában, Japánban, Kínában és Dél-Koreában rekordhőmérsékleteket mértek a nyáron.

„Még ha az egyes ciklonok kialakulása nem is vezethető vissza közvetlenül a klímaváltozásra, a tengerek magas vízállása miatt nagyobb az árhullámok esélye. A tragikus következményeket láthattuk a Fülöp-szigetek esetében” – hangoztatta Michel Jarraud, a világszervezet főtitkára. A klímaváltozás nemcsak a hőmérsékletre hat, hanem szárazságokat, áradásokat és extrém esőzéseket is előidéz – fejtette ki a szakértő.

A szervezet jelentése szerint a tengerek vízszintje 2013-ban rekordmagasságot ért el. 1993 óta évente átlagosan 3,2 milliméterrel növekedett a tengerszint, ez kétszerese a 20. században mért évi átlag 1,6 milliméteres növekedésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.