Génterápia adhatja vissza a vakok látását

Az eredmények biztatóak, a módszerrel komoly mellékhatás nem jár.

tt
2014. 01. 19. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vizsgálat célja csak az eljárás biztonságának, nem pedig hatékonyságának tanulmányozása volt, mindössze hat páciens vett benne részt. Egyiküknél sem lépett fel komoly mellékhatás. A génterápia abból áll, hogy a hiányzó vagy hibásan működő génnel élő beteg szervezetébe beillesztik az egészséges gént. A módszert a vakság más, ritka változatainál kipróbálták már, ám az kevés sikert hozott.

Az új klinikai próba résztvevői olyan férfiak voltak, akik choroidermiával, a vakság örökölt és gyógyíthatatlan, fokozatosan kialakuló formájával születtek. A kezelés nélkül lassan mindannyian elvesztették volna látásukat.  A betegséget egy fehérje hiánya okozza, ennek következtében elpusztulnak a szem fényérzékelő sejtjei. Becslések szerint a betegség minden 50 ezredik embert érinti.

A génterápia ugrásszerűen növelheti a vérzékeny betegek életminőségét.

A DNS hibájának kijavításával gyógyítottak meg három gyermeket betegségükből, amely miatt se járni, se beszélni nem tudtak.

 

„Olyan sejteket igyekszünk megmenteni, amelyek másképp elhalnának” – magyarázta Robert McLaren, az Oxfordi Egyetem orvosa, a kutatás vezetője. Kollégáival együtt a hiányzó fehérje előállítását kódoló génrészt hordozó, ártalmatlan vírust fecskendeztek a betegek retinájának legvékonyabb részébe – olvasható a Lancet orvosi hetilap csütörtöki számában megjelent tanulmányban.

McLaren bízik abban, hogy a ritka rendellenesség gyógyításában elért génterápiás siker nyomán más, vakságot okozó genetikai eredetű kórképek is kezelhetők lehetnek. A kutatás eredményeit értékelve Ian MacDonald, a kanadai Albertai Egyetem szakértője – aki ugyan ebben a vizsgálatban nem vett részt, ám hasonlóra készül – elmondta: az eredmények igen biztatóak, hiszen nincs más mód arra, hogy az egészséges gént a rendeltetési helyére juttassák.

Hozzátette azt is, hogy a tanulmány csak a műtét utáni hatodik hónapig közölt adatokat a páciensekről, ezért nem tudni, életük végéig kitart-e a kezelés hatása, és nem folytatódik-e betegek látásromlása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.