Új alkalmazás: a mobil elvisz a misére

Most már zsebben a legközelebbi mise, a Balatonban lubickolva sincs kibúvó a katolikusoknak a vasárnapi szertartás alól.

2014. 03. 27. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyár van. Edömér vasárnap délután üldögél szabadságán a Balaton partján. Mondjuk katolikus. Azon morfondírozik, hogy ellébecolja-e már a vasárnapi misét, vagy csiholjon valahonnan internetet, és elkezdje-e szervezni egy számára ismeretlen helyen lévő templom meglátogatását a világháló (Katolikus.hu, Miserend.hu, Elvira.hu / Menetrendek.hu) segítségével. Edömér gondja ezen a nyáron már álprobléma lesz, sőt, már most az. Edömérnek ugyanis van okostelefonja, és egy androidos mobilalkalmazás segítségével pár másodperc alatt kiderítheti, a vízparti ücsörgéséből merre induljon és mikorra érkezzen, ha misére akar menni.

A 2006 óta működő Miserend.hu oldal szimpla „mobilalkalmazásosítása” egyébként majdnem elegendő is lett volna, de hiányzott még valami hozzá, amit a XXI. század gyermekei tudnak – egy huszonéves jezsuita kispap, Elek László beszélt a pár napos miserend-mobilalkalmazásról.

– Pár éve a honlap szerkesztői indultak egy versenyen, hogy pénzt nyerjenek az alkalmazás leprogramozására, de végül nem nyertek. Magam másfél éve kezdtem gondolkodni azon, hogy egy mobilra optimalizált honlapot csináljak, de útközben elakadtam. 2013 májusában viszont írt nekem egy levelet Maczák Balázs programozó, hogy beszállna a dologba, belerakná a tudását, és egyébként is jól jöhet egy ilyen a szakmai előmeneteléhez. Akkor gyorsultak fel az események – idézi vissza a nem is olyan távoli kezdeteket Elek László.

László nem nulláról és nem is egyedül kezdte, az ötezer, rendszerben lévő templom adatait lehetetlen lett volna ilyen rövid idő alatt bevinni a Kárpát-medencei adatbázisba. Egy korábbi informatikus tanára kézzel ellenőrizte a templomok jelentős részének koordinátáját, majd ebbe a munkába szállt be még néhány önkéntes. Maguk a misekezdési időpontok részben megvoltak a világhálón, de sok elavult adattal találkoztak, aminek kijavításában most is folyamatosan várják a segítséget.

Az alkalmazást androidos telefonnal lehet elérni, a Google Play-be ütve a miserend szót rögtön a Maczák-féle alkalmazásra bukkanunk. Rögtön telepíthető, aztán nem is kell hozzá internet-hozzáférés, és az alkalmazásfrissítésről is jön üzenet.

– A mobilalkalmazást az első három napon százan letöltötték, kaptunk pozitív és negatív visszajelzést is, tudjuk, merre menjünk tovább – fogalmaz a kreatív gondolkodású papnövendék. Érdeklődtek náluk iOS-es lehetőségről, de ilyen csak akkor lesz, ha jelentkezik informatikus annak lefejlesztésére. Érdeklődés bizonyosan lenne rá, a miserendes honlapot egy átlagos vasárnapon ezrek nyitják meg.

További építő kritikaként felmerült, hogy idegen nyelvű miséknél nincs ott a nyelv, illetve a meglévő piktogram mellett, hogy gitáros, ifjúsági miséről van-e szó, és bizonyos GPS-ekkel sincs mindig „jóban”, főleg Androidnál, de ezeket folyamatosan hangolják még.

Az alkalmazás legfontosabb tulajdonsága egyébként az, hogy a GPS-koordináták ismeretében Edömér a Balaton partjáról eljut a hozzá legközelebb eső templomhoz, illetve tudomást szerez az adott esetben időben is legközelebbi misékről.

Katolikus informatikusok egyébként több hasonló projektet futtatnak egymással párhuzamosan. Elek Lászlóék jelenleg mindegyikkel kapcsolatban általánosságban is gondolkodnak azon, hogy hogyan tehetnék minél hatékonyabbá a fejlesztést a forráskódok nyílttá tételével.

Elek László számára a misealkalmazással kapcsolatban már az is elég lenne, ha ezáltal több ember kényelmesebben eljutna a vasárnapi szentmisére, és segítségével többet tudna imádkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.