A würzburgi tudósok a megvizsgált páciensek felénél figyelték meg egy bizonyos fehérje felhalmozódását a bőr idegrostjaiban. Lehetséges, hogy ennek alapján a jövőben idejében és biztonsággal felismerhetik a betegséget.
A Parkinson az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri megbetegedés. A würzburgi Julius Maximilians Egyetem közleménye szerint az eredmény lehetőséget ad arra, hogy a betegség mechanizmusát pontosabban megvizsgálják.
A Parkinson-kór esetében az alfa szinuklein fehérje lerakódásai alakulnak ki az agysejtekben. Ezt azonban csak a halál után lehet kimutatni. A diagnózis ezért lényegében a tünetekre hagyatkozik, amelyek csak a kór előrehaladott állapotában jelentkeznek – olvasgató az Acta Neuropathologica című szaklapban megjelent tanulmányban. A kutatók 31 Parkinson-kóros beteget és egy egészséges kontrollcsoportot vizsgáltak meg.
Régóta ismeretes, hogy különböző területek idegsejtjeit érintik a lerakódások – mondta Daniela Berg, a német Parkinson Társaság elnöke, aki a würzburgi kutatást a klinikai diagnózis szempontjából fontosnak értékelte. „Azonban csak a páciensek mintegy felénél lehetett kimutatni az alfa szinuklein fehérje lerakódásait, és személyenként több biopsziát is végre kellett hajtani” – magyarázta Berg. Hozzátette: lényeges, hogy mikor ismerik fel a kórt, nagy lépés lenne tehát, ha korán fel lehetne állítani a diagnózist.
A Parkinson-kór az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb degeneratív betegség, csak Európában 1,4 millió embert sújt, egyes előrejelzések szerint azonban ez a szám 2030-ra megduplázódhat – mondta el az mno.hu-nak korábban Dr. Takáts Annamária. A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának főorvosa szerint annak, hogy a betegség egyre gyakoribbá válik, nemcsak a várható élettartam növekedése az oka. A neurológus szerint ha lehet hinni az előrejelzéseknek, és ha valóban megduplázódik a kórban szenvedők száma 2030-ra, akkor annak súlyos társadalmi, szociális következményei lesznek. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.
A világban legalább hatmillióan, Magyarországon 18-20 ezren – minden ezredik lakos – szenved Parkinson-kórban. A súlyos, egyelőre ismeretlen eredetű betegség általában idősebb korban, 40 év felett alakul ki, a kor előrehaladtával azonban egyre gyakoribb az előfordulása. A Parkinson-kór világnapjára írt tavalyi cikkünket ide kattintva érheti el.
A betegség tünetei:
Hírességek, akiknél diagnosztizálták a Parkinson-kórt
II. János Pál pápa, Michael J. Fox színész, Muhammad Ali boxoló, Adolf Hitler német diktátor, Billy Kennedy kosárlabdázó, Salvador Dalí festőművész, Mao Ce-tung kínai diktátor.