Hatalmas előrelépés: kimutatható a bőrből a rettegett kór

Nagyon nem mindegy, hogy mikor ismerik fel a betegséget, óriási segítség az új felfedezés.

kn
2014. 05. 16. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A würzburgi tudósok a megvizsgált páciensek felénél figyelték meg egy bizonyos fehérje felhalmozódását a bőr idegrostjaiban. Lehetséges, hogy ennek alapján a jövőben idejében és biztonsággal felismerhetik a betegséget.

A Parkinson az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri megbetegedés. A würzburgi Julius Maximilians Egyetem közleménye szerint az eredmény lehetőséget ad arra, hogy a betegség mechanizmusát pontosabban megvizsgálják.

A Parkinson-kór esetében az alfa szinuklein fehérje lerakódásai alakulnak ki az agysejtekben. Ezt azonban csak a halál után lehet kimutatni. A diagnózis ezért lényegében a tünetekre hagyatkozik, amelyek csak a kór előrehaladott állapotában jelentkeznek – olvasgató az Acta Neuropathologica című szaklapban megjelent tanulmányban. A kutatók 31 Parkinson-kóros beteget és egy egészséges kontrollcsoportot vizsgáltak meg.

Régóta ismeretes, hogy különböző területek idegsejtjeit érintik a lerakódások – mondta Daniela Berg, a német Parkinson Társaság elnöke, aki a würzburgi kutatást a klinikai diagnózis szempontjából fontosnak értékelte. „Azonban csak a páciensek mintegy felénél lehetett kimutatni az alfa szinuklein fehérje lerakódásait, és személyenként több biopsziát is végre kellett hajtani” – magyarázta Berg. Hozzátette: lényeges, hogy mikor ismerik fel a kórt, nagy lépés lenne tehát, ha korán fel lehetne állítani a diagnózist.

 

 

A Parkinson-kór az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb degeneratív betegség, csak Európában 1,4 millió embert sújt, egyes előrejelzések szerint azonban ez a szám 2030-ra megduplázódhat – mondta el az mno.hu-nak korábban Dr. Takáts Annamária. A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának főorvosa szerint annak, hogy a betegség egyre gyakoribbá válik, nemcsak a várható élettartam növekedése az oka. A neurológus szerint ha lehet hinni az előrejelzéseknek, és ha valóban megduplázódik a kórban szenvedők száma 2030-ra, akkor annak súlyos társadalmi, szociális következményei lesznek. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.

A világban legalább hatmillióan, Magyarországon 18-20 ezren – minden ezredik lakos – szenved Parkinson-kórban. A súlyos, egyelőre ismeretlen eredetű betegség általában idősebb korban, 40 év felett alakul ki, a kor előrehaladtával azonban egyre gyakoribb az előfordulása. A Parkinson-kór világnapjára írt tavalyi cikkünket ide kattintva érheti el.

 

A betegség tünetei:

 

Hírességek, akiknél diagnosztizálták a Parkinson-kórt

 

II. János Pál pápa, Michael J. Fox színész, Muhammad Ali boxoló, Adolf Hitler német diktátor, Billy Kennedy kosárlabdázó, Salvador Dalí festőművész, Mao Ce-tung kínai diktátor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.