Hogyan mentheti meg az arany az életünket?

A legfrissebb kutatás eredményei szerint az arany megöli az agy daganatos sejtjeit.

2014. 08. 19. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem, nem vagyonról, gazdagságról van most szó, bár a pénz sokat segíthet abban, hogy baj esetén a legjobbnál is jobb kezelést kaphassunk. Még csak nem is ékszerről, amelyet sarlatánok javaslatára kell hordanunk, mert megvéd bármitől.

Az arany valóban életet menthet. A sárga fém apró részecskéi kulcsszerepet játszhatnak a legelterjedtebb agydaganatok kezelésében, legalábbis egy új kutatás eredményei szerint.

A tudósok egy „trójai lovat” használtak fel arra a célra, hogy arany nanorészecskéket csempésszenek be az agyba és azok ott megöljék a rákos sejteket.

A Cambridge Egyetem kutatói azt állítják, hogy ezzel a beavatkozással a legelterjedtebb, rendkívül agresszív és mindeddig nehezen kezelhető agydaganatfélét, a glioblastoma multiforme ellen lehet eredményesen harcolni. A rák ezen fajtájától szenvedő betegek általában a diagnózis után pár hónappal meghalnak, csupán 6 százalékuknak van esélye az 5 éves továbbélésre.

Mark Welland professzor, a cambridge-i St. John’s College nanotechnológiai intézetének kutatója kiemelte: „A kemoterápiával kombinált kezelés elképesztően hatékonynak mutatkozott az élő sejtekben. Ez nem gyógykezelés, de megmutatja, hogy a nanotechnológiában milyen óriási lehetőségek rejlenek, például az agresszív daganatok ellen is. Ha a sejteket támadó szerekkel kombináljuk ezt a stratégiát, akkor képesek lehetünk arra, hogy a glioblasztómát és más veszélyes daganatokat kezeljünk a jövőben.”

A kísérletek folyamán a kutatók daganatos betegektől vett és laboratóriumban továbbnevelt sejtekbe aranyat és kemoterápiás gyógyszert juttattak. Amikor a „nanoszféra” a sejteken belülre került, sugárzásnak tették ki azokat. Ennek következtében az arany elektronokat bocsátott ki, ezek pedig tönkretették a daganatos sejtek DNS-ét, valamint teljes szerkezetét, így a kemoterápiás gyógyszer sokkal hatékonyabban végezhette el a feladatát.

A folyamat annyira eredményes volt, hogy a sejtstruktúrán 20 nappal később sem látszott az újraéledés semmilyen jele – amiből arra lehet következtetni, hogy a daganatos sejt teljesen megsemmisült.

Természetesen még sok kutatásra van szükség ahhoz, hogy egy ilyen technológiát rutinszerűen lehessen alkalmazni a mindennapi gyógyításban, de az eddigi eredmények sok reménnyel kecsegtetnek.

Fontos momentuma volt a kísérletnek, hogy közvetlenül a daganatos betegektől vett sejtmintákon végezhették azt el, ami lehetővé tette a tudósok számára, hogy élő sejtekként érjék el a gyógyszeres kezelésnek ellenálló daganatokat.

Colin Watts, a Klinikai Idegtudományi Intézet tiszteletbeli idegsebész tanácsadója, klinikai kutató az új stratégáról így beszélt: „Képesnek kell lennünk arra, hogy a rákos sejteket egyszerre több kezeléssel közvetlenül támadjuk. Ez azért fontos, mert egyes sejtek jobban ellenállnak az egyik kezelésnek, mint a másiknak. A nanotechnológia éppen ezt a lehetőséget nyitja meg előttünk.” Bizonyos daganatokat ráadásul rendkívül nehéz kezelni. Egyrészt a daganat olyan módon növi körbe az egészséges szöveteket, hogy lehetetlenné teszi a sebészi beavatkozást. Másrészt a gyógyszeres kezelés eredményes lehet ideig-óráig, de utána a sejtpopuláció visszanő.

A tudósok azért választották kutatásuk tárgyául az aranyat, mert jóindulatú anyag, önmagában nincs hatással a páciensre, a részecskéinek alakját és méretét pedig rendkívül pontosan lehet tervezni és ellenőrizni. Amikor pedig sugárzásnak teszik ki, a részecskék alacsony energiájú – úgynevezett Auger- – elektronokat bocsátanak ki, ezek pedig alkalmasak a beteg sejtek DNS-ének és más sejten belüli molekuláknak a rombolására. Az alacsony energiájú sugárzás azt jelenti, hogy csak kis távon hat, azaz nem okoz semmilyen komolyabb sérülést a közelben lévő egészséges sejtekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.