Múltkori cikkünkben összeszedtük a legismertebb hőségmítoszokat, ebben az írásban a Focus.de nyomán arról írunk, hogy hogyan enyhíthetjük a forróságot azokban a terekben, ahol kénytelenek vagyunk túlélni a kánikulát. Segít-e például a szellőztetés, vagy inkább zárjuk be az ablakokat, gondosan barikádozzuk el magunkat rolókkal és redőnyökkel, vagy esetleg csináljunk kereszthuzatot?
Kereszthuzat, függönyök, ventilátor? Ha azt szeretnénk, hogy a lakásban viszonylag hűvös maradjon, akkor késő este vagy korán reggel érdemes csak szellőztetni. A függönyök – különösen a fehér színűek – igen hasznosak a fényvisszaverésben, ráadásul a feketéhez képest kevésbé szívják be a meleget. A rolók és a redőnyök is jók, remekül védenek a nap ellen, különösen akkor, ha reggel leengedjük, így a napnak semmi esélye sem marad. A legjobbak tehát a külső árnyékolók, mert 75 százalékkal csökkentik a napsugárzást – a német energiaügynökség szerint.
Bár a ventilátorok frissítő huzatot kevernek, amivel hűsítő érzetet kelthetnek például egy alaposan leizzadt emberben, terek hűtésére azonban a ventilátorok alkalmatlanok.
Sajnos a légkondicionáló vásárláshoz mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, de megéri. De hogyan válasszuk ki a számunkra megfelelőt, miként hosszabbítható meg annak élettartama? Az MNO ennek is utánajárt, szakértőt kérdeztünk. De már arról is írtunk már, hogy hogyan kell ezeket az eszközöket karbantartani.
Minden autóvezetővel előfordult már, hogy egész napra kénytelen volt autójával a tűző napon parkolni, ilyenkor estére az autó szaunává válik. A rémhírekkel ellentétben azonban a fekete autó nem melegszik fel gyorsabban, mint a fehér. Bár a fehér szín valóban jobban visszaveri a napsugarakat, mint a fekete, de annál az autónál, amelyik egy teljes napot állt a tűző napon, csekély a szerepe a színnek.
Ülni a tóparton hideg sörrel a kezünkben? Remek ötlet, bár, amikor 35 fok van árnyékban, a sör is hamar felmelegszik, melegen aztán meg ihatatlan. Kézenfekvő lehet ilyenkor a meleg sört a folyóban meghűteni. Ez az ötlet azonban nem hozza el a várva várt sikert. A sör maximum a folyó hőmérsékletére, körülbelül 20 fokra hűl le. De szerencsére van más megoldás is, az úgynevezett adiabatikus vagy párologtató hűtés. Ugyanezen az elméleten alapul az izzadás hűtő hatása is. Ehhez mindössze egy fekete törülközőre van szükségünk, amit bemártunk a tóba, majd vizesen a palackra tekerünk, a bebugyolált sört pedig kitesszük a napra. Miközben a víz a törülközőből elpárolog, a folyadék hűti magát, mivel a párolgás energiát von el. A sörünk tehát ismét hideg lesz.