Az okosotthon olyan kellékei, mint a munkahelyről elindítható mosógép vagy a sminktanácsokat adó, az időt és a dátumot, esetleg a híreket mutató tükör, első hallásra elég haszontalannak tűnnek. Az életritmusunkhoz igazítható és ezáltal energiatakarékosságot biztosító fűtési rendszer vagy a világítási áramkörök automatikus szabályozása (ha kimegyünk a szobából, lekapcsol a villany), már korántsem. Biztonság, kényelem, energiatakarékosság – ezeket a funkciókat ígérik az okosotthonhoz szükséges eszközöket és rendszereket forgalmazó cégek. A jövő tényleg ezeké a kütyüké: az előrejelzések szerint 2020-ra 50 milliárdra nő a számuk. Már csak az a kérdés, hogy mennyire tudják majd nekünk garantálni a rengeteg, életünk könnyebbé tételére hivatott „robot” együttes működésének a biztonságát.
– Okosotthonok esetén a meghibásodásnak nagyobb a valószínűsége, mint annak, hogy egy önjáró autóval az útra gurulást követően valami probléma történjen, miután a közbiztonságért felelős hatóság az útra gurulását engedélyezte – mondta el az MNO-nak Varró Dániel, a Lendület pályázat egyik nyertese. Az okoseszközök együttese által alkotott komplex rendszerek megbízhatóságának és hatékonyságának növelését célul tűző mérnök-informatikus ezt azzal magyarázza, hogy nagyon változatos, hogy ezeket a rendszereket működtető vezérlőszoftvereknek milyen minőségi kritériumoknak kell megfelelniük és ezeket ki ellenőrzi.
A Lendület programnak köszönhetően Amerikából jött haza Hangya Balázs is, hogy az Alzheimer-kór kutatására önálló labort alapíthasson. Az is megtörténhet, hogy az ő munkája segítségével üti ki a tudomány a súlyos kórt. A fiatal tudóssal készített cikkünket itt olvashatja.
Hat év németországi kutatómunka után néhány éve tért haza Mátés Lajos biológus-rákkutató, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szegedi Biológiai Kutatóközpont Genetikai Intézetében új kutatócsoportot hozzon létre. A Lendület programnak köszönhetően most élvonalbeli kutatások elindítására is lehetősége nyílt Szegeden. A biológus vezette csoport komoly kihívás előtt áll: kutatásaikkal nagymértékben hozzájárulhatnak majd a daganatos megbetegedések okainak feltárásához és gyógyításukhoz. A kutatóval készített cikkünket itt olvashatja.