A kutatás aláhúzza, hogy a terhes nők 6-10 százaléka írat fel magának ilyen gyógyszert a várandósság ideje alatti depresszió kezelésére. A tanulmány készítői csaknem százötvenezer anya adatait vizsgálták Québec államban a fogantatástól a gyerekek tíz éves koráig. Eredményeiket az Amerikai Gyermekgyógyászati Szövetség lapjában tették közzé (Journal of American Medical Association, Pediatrics).
A kutatás egyik készítője, Anick Bernard, a Montréali Egyetem professzora felhívta a figyelmet, hogy az autizmust kiváltó különféle okok többsége továbbra is ismeretlen, ám a környezeti hatások és a genetikai adottságok kockázati tényezők lehetnek. „Azt találtuk, hogy az antidepresszánsok szedése, különösen a második és harmadik trimeszterben szedett, a szerotoninszintet szabályozó gyógyszerek, gyakorlatilag megduplázzák az autizmus kialakulásának esélyét a születendő gyermekeknél” – magyarázta a professzor, a Szent Jusztina Egyetemi Kórházi Központ (Centre Hospitalier Universitaire Sainte-Justine) orvosa.
Az orvoscsoport arra a megállapításra jutott, hogy a genetikai adottságok, ha a családban korábban előfordult autizmus, az anya kora, maga a depresszió és a szegénység egyaránt kockázati tényező.
A vizsgált mintában egyébként összesen 1054 olyan gyereket találtak, akiknél tíz éves koruk előtt, átlagosan négy és fél éves korban autizmust állapítottak meg, ami a sokaság 0,72 százaléka. A tanulmány arra is rámutat, hogy 1966-ban tízezer gyermekből négynél diagnosztizáltak autizmust, mára viszont ez az arány tízezerből százra, 1 százalékra emelkedett, ugyanakkor ez részben a diagnosztikai módszerek hatékonyabbá válásának is betudható.
Bernard professzor arra is kitért, hogy mivel a szerotonin szintre ható antidepresszánsokat széles körben alkalmazzák, nagyon fontos minél többet tudni ezeknek a gyógyszereknek a mellékhatásairól.