Így lehet majd nézni a Merkúr-átvonulást

Hétfőn kora délutántól napnyugtáig Magyarországról is látszik majd az esemény.

MNO
2016. 05. 05. 18:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI-hez elküldött tájékoztató szerint Budapesten a TIT Uránia Csillagvizsgáló hétfőn, derült idő esetén 13 és 17 óra között várja az érdeklődőket. A távcsöves bemutató során a napkorong előtt elhaladó Merkúron kívül az aktuálisan látható napfoltokat, valamint 3D-s csillagászati filmeket is bemutatnak.

Mint írják, a Merkúr 88 nap alatt megkerüli a Napot, így időről időre – nagyjából négyhavonként – lekörözi a Földet. A bolygó pályája azonban nem esik egy síkba a Földével, azzal 7 fokos szöget zár be. Így a Merkúr rendszerint a Nap korongja „fölött" vagy az „alatt" látszik elhaladni, csak ritkán kerül pontosan a Nap és a Föld közé a keringés során. Ilyenkor viszont a Merkúr korongja tulajdonképpen parányi napfogyatkozást hoz létre, amire évszázadonként 10-15 alkalommal kerül sor. Mivel a jelenség csak nappal látszik, egy adott földrajzi helyről az átvonulások nagyjából fele figyelhető meg kedvező napállásnál.

A Merkúr látszó ármérője nagyon kicsi, ezért szabad szemmel nem vehető észre. A tájékoztatóban felhívják a figyelmet arra, hogy a csillagászati esemény megfigyelését távcsővel, és a hozzá való, biztonságos, kifejezetten a Nap megfigyeléséhez gyártott fénycsökkentő eszköz alkalmazásával lehet végezni. „Azok, akik nem rendelkeznek a Nap megfigyelésére alkalmas távcsővel, ne kísérletezzenek házilag barkácsolt berendezésekkel, hiszen saját szemük épségét kockáztatják” – írták a tájékoztatóban.

Annak, aki elmulasztja a mostani lehetőséget 2019 novemberéig kell várnia – írja a Space.com. A jelenség egyébként lehetőséget ad a NASA tudósainak, hogy a bolygó légkörét tanulmányozzák, mikor a Nap átsüt rajta. Az eseményre természetesen készülnek a hazai csillagászok is, a helyszínek pontos listáját a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján tekintheti meg.

Az idei égi tünemények időpontjait csokorba szedtük korábbi cikkünkben, a Juno aszteroidáról, mely közel egy hónapig lesz velünk, itt olvashat bővebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.