A kutatók szerint 2016 volt az eddigi legmelegebb év, 2014 és 2015 után ezúttal is, a harmadik egymást követő évben mértek rekordhőmérsékletet – írja a The Guardian. Ráadásul az eddig mért tizenhét legmelegebb év közül tizenhat ebben az évszázadban volt – derült ki a brit meteorológiai szolgálat, a NASA és az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) által szerdán közzétett, végleges adatokból.
A közvetlen hőmérsékletmérések 1880-ig nyúlnak vissza, de a szakemberek úgy vélik, a Földön legutóbb 115 ezer éve lehetett ilyen meleg. A tudósok mindezért határozottan az emberi tevékenységeket teszik felelőssé.
James Hansen, az amerikai űrkutatási hivatal egykori vezető klímakutatója és tizenegy szakértőtársa korábban közölte: ez a melegedési ütem olyan hőmérsékletet hozhat a Földre, amilyen az utolsó jégkorszakot megelőző, meleg eemian interglaciális időszakban volt, amely 115 ezer éve ért véget. Ekkor a tengerszint 6-9 méterrel volt magasabb a mainál.
A globális felmelegedés világszerte éreztette hatásait, a szélsőséges időjárási jelenségek a vártnál jóval hamarabb és erőteljesebben csaptak le a Földre. Az El Nino jelenség felelős volt egy rövidebb monszunos évszakért Indiában, hozzájárult az Atlanti-óceánon a forgószeles időszak meggyengítéséhez, és korai téli viharokat okozott Észak-Európában; továbbra is a szén-dioxid-kibocsátás mértéke okozza a legnagyobb problémát. Előrejelzések szerint ugyancsak rendkívüli forróságot hoz majd 2017.
A 21. században tapasztalt rekordmeleg hőmérséklet egyedül az emberi tevékenységből fakadó klímaváltozással magyarázható – hangsúlyozta Michael Mann, a Pennsylvaniai Egyetem kutatója. A Meteorológiai Világszervezet adataiból is az derül ki, hogy az elmúlt években bekövetkezett szélsőséges időjárási jelenségek legalább fele az emberiség által előidézett globális felmelegedés következményeihez sorolható.