Az indiai geodéziai hivatal vezetője, Swarna Subba Rao kedden egy konferencián elmondta, a hivatalosan 8848 méteres csúcs újramérését azért indítják el, mert a tudósok egy része úgy véli, a Nepált 2015 áprilisában sújtó pusztító erejű földrengés miatt csökkent a Csomolungma magassága.
A tudományos expedíció nemcsak azt ellenőrzi, valóban alacsonyabb lett-e a hegy, hanem segíteni is fogja a jövendő tudományos kutatásokat, egyebek között a lemezmozgások vizsgálatát is – írta az indai NDTV honlapja.
Az expedíció a tervek szerint két hónapon belül, a tél végén indul, s nagyjából egy hónapot vesz igénybe. Ezt követi tizenöt nap, amikor a számításokat végzik, ezután közlik az adatokat.
A 2015. áprilisi fölrengés kilencezer ember halálát okozta, elpusztított félmillió lakóházat, és néhány méterrel arrébb helyezte Katmandut, Nepál fővárosát is. Ennek az esztendőnek a csúcsidőszakában – évtizedek óta először – senki nem mászott fel a világ legmagasabb pontjára. Tavaly viszont a nehezebb, az északi irányból felért egy asztmás magyar hegymászó is, idén pedig Klein Dávid és Suhajda Szilárd célozza meg a Csomolungmát.