Előrébb állította a végítélet képzeletbeli óráját tudósok egy nemzetközi csoportja, a mutató azóta nem állt ennyire közel az éjfélhez, mindössze két percre, hogy a hidegháború a tetőfokára hágott. A szakértők a politikusoknak a nukleáris háború veszélyére adott elégtelen válaszával indokolták a lépést csütörtöki washingtoni bejelentésükben.
Sorozatban az idei volt a második év Donald Trump amerikai elnökké választása, 2016 óta, hogy a tudósok előrébb állították a végítélet óráját. Tavaly háromról két és fél percre közelítették a mutatót, most ezen faragtak még 30 másodpercet.
Két percre legutóbb 1953-ban volt az óra éjféltől. A mostani „óraállítást” a nukleáris holokauszt észak-koreai atomprogram miatti megnövekedett veszélye, a feszült orosz–amerikai kapcsolat, a dél-kínai-tengeri viszályok és egyéb, például az éghajlatváltozással kapcsolatos tényezők indokolták a Bulletin of the Atomic Scientists folyóirat szerint.
Kiemelték a diplomácia erodálását a Trump-elnökség alatt. A tudóscsoport szerint a nemzetközi diplomácia gúnyolódássá silányult, ami csak tovább ront a biztonsági helyzeten. Kiszámíthatatlannak tartják, hogy az Egyesült Államok miként gondolkodik a jövőről és nukleáris arzenáljának sorsáról. Aggasztónak ítélik Pakisztán, India és Kína elkötelezettségét a nukleáris fegyverkezés mellett.
A bulletint az első amerikai atomfegyvereket kifejlesztő tudósok hozták létre. Tudományos és biztonságpolitikai testülete a chicagói szervezet védnöki testületével, benne 15 Nobel-díjassal konzultálva állítja előre vagy hátra az órát. Amikor megalkották, az óra mutatója hét percre állt az éjféltől.